Drogi wyprowadzające mocz

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 2716
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Drogi wyprowadzające mocz - strona 1

Fragment notatki:

DROGI WYPROWADZAJĄCE MOCZ - OMÓW BUDOWĘ. MOCZOWÓD: jest to długi przewód łączący miedniczkę nerkową z dnem pęcherza moczowego. Moczowody biegną zaotrzewnowo do dołu do miednicy mniejszej. Ściana moczowodu składa się z trzech warstw: błony mięśniowej, błony zewnętrznej (łącznotkankowej), błony śluzowej (nabłonek przejściowy).
PĘCHERZ MOCZOWY: jest to worek mięśniowy położony w miednicy mniejszej za spojeniem łonowym. Służy jako zbiornik moczu. Ściana pęcherza moczowego składa się z trzech warstw: błony śluzowej, błony mięśniowej i błony zewnętrznej.
CEWKA MOCZOWA ŻEŃSKA: jest krótkim przewodem, który zaczyna się ujściem wewnętrznym w pęcherzu moczowym, a kończy ujściem zewnętrznym w przedsionku pochwy. Od wewnątrz wysłana jest błona śluzową. W kobiety cewka moczowa służy wyłącznie do wyprowadzania moczu na zewnątrz.
CEWKA MOCZOWA MĘSKA: jest przewodem wyprowadzającym zarówno mocz jak i spermę. Rozpoczyna się w ujściu pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym żołędzi prącia. Odróżniamy w niej trzy części: sterczową - przebija gruczoł krokowy; błoniastą - przechodzi przez przeponę moczowo - płciową; gąbczastą - przebiega w ciele gąbczastym prącia. W części błoniastej włókna mięśniowe przechodzące z przepony moczowo - płciowej na cewkę moczową tworzą w jej ścianie mięsień zwieracz cewki. Część gąbczasta tworzy w części końcowej rozszerzenie tzw. Dół łódkowaty.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz