To tylko jedna z 14 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Układ moczowy Zadaniem układu moczowego jest wytwarzanie i wydalanie moczu a wraz z nim toksycznych metabolitów. Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Nerki zaangażowane są w oczyszczanie krwi z końcowych produktów metabolizmu i wytwarzanie moczu, ponadto uczestniczą w utrzymywaniu homeostazy organizmu, właściwego składu i ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych a także produkcji związków o działaniu hormonalnym. Natomiast pozostałe odcinki do których należą moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa, stanowią jedynie drogi wyprowadzające mocz poza organizm.
W skład nerek wchodzą: • nefrony (miąższ)
• tkanka śródmiąższowa
• tkanka łączna właściwa luźna ● naczynia krwionośne i limfatyczne
Elementy strukturalne nefronów: • kłębuszki nerkowe
• kanaliki proksymalne
cewki kręte I rzędu
odcinki grube ramienia zstępującego pętli Henlego
• kanaliki pośrednie ( część cienka pętli Henlego)
• kanaliki dystalne
odcinki grube ramienia wstępującego pętli Henlego
cewki kręte II rzędu
Odcinki odprowadzające mocz wewnątrznerkowe ● cewki zbiorcze i przewody brodawkowe
• kielichy nerkowe (mniejsze i większe)
• miedniczka nerkowa
zewnątrznerkowe • moczowody
• pęcherz moczowy
• cewka moczowa
Ciałko nerkowe zbudowane jest z kłębuszka naczyniowego i torebki Bowmana , w której wyróżniamy blaszkę trzewną i ścienną. Pomiędzy blaszkami występuje jama torebki kłębka do której spływa przesącz kłębuszkowy, zwany moczem pierwotnym. Kłębek naczyniowy utworzony jest z pętli naczyń włosowatych uczestniczących w filtracji krwi.
Kanalik proksymalny wysłany jest nabłonkiem jednowarstwowym sześciennym , który bierze udział w resorbcji zwrotnej wody, aminokwasów, glukozy, witamin i elektrolitów.
Kanalik pośredni wysłany jest nabłonkiem jednowarstwowym płaskim . Odpowiedzialny jest za wytworzenie gradientu hiperosmotycznego umożliwiającego zagęszczanie moczu.
Kanalik dystalny wysłany jest nabłonkiem jednowarstwowym sześciennym . Komórki nabłonka uczestniczą w resorbowaniu jonów sodu, wody i utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej. Funkcja kanalika jest ściśle związana z działaniem na komórki nabłonka aldosteronu.
Odcinki odprowadzające mocz posiadają podobną budowę warstwową, w której wyróżnia się: błonę śluzową zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej, błonę mięśniową zbudowaną z komórek mięśniowych gładkich i błony dodatkowej zbudowanej z tkanki łącznej włóknistej. Błona śluzowa pokryta jest nabłonkiem przejściowym o specyficznej budowie. Wierzchnią warstwę komórek pokrywa błona zbudowana z białek odpornych na kontakt z hyperosmotycznym moczem ostatecznym.
(…)
… szkodliwych końcowych produktów metabolizmu(np. mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego) oraz ksenobiotyków ● wytwarzanie i zagęszczanie moczu pierwotnego
● regulacja poziomu płynów ustrojowych i ciśnienia krwi / utrzymywanie stałego poziomu płynów ustrojowych
● regulacja stężenia we krwi składników mineralnych
● utrzymywanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej
● produkcja i uwalnianie niektórych hormonów…
… naczynia włosowate i leży na błonie podstawnej śródbłonka naczyń. Blaszka ścienna otacza całe ciałko nerkowe i zbudowana jest z nabłonka jednowarstwowego płaskiego. Pomiędzy blaszkami znajduje się jama torebki kłębka tzw. przestrzeń moczowa do której spływa przefiltrowany izoosmotyczny mocz pierwotny. W ciałku nerkowym można wyróżnić dwa bieguny: górny - biegun naczyniowy oraz dolny - biegun moczowy…
… światła naczynia włosowate. Są to komórki płaskie z jądrem wpuklającym się do światła naczynia. Posiadają cienką cytoplazmę, w obrębie której stwierdza się obecność licznych szczelinowatych otworów o średnicy około 80 nm zwanych fenestracjami. Umożliwiają one / ułatwiają /przepływ płynnych składników krwi do jamy torebki kłębka. Komórki spoczywają na błonie podstawnej o budowie ciągłej.
2. Podocyty…
… wprowadza się dializoterapię, jako jedną z metod leczenia nerkozastępczego. W języku potocznym urządzenie umożliwiające wykonanie dializy określa się mianem „sztucznej nerki”. Dializator jest urządzeniem, w którym przez szczelnie od siebie oddzielone błony półprzepuszczalne oddziałuje płyn dializacyjny na osocze . Skład tego płynu jest zbliżony do składu elektrolitowego osocza zdrowego człowieka…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)