To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zabezpieczenie przy zastosowaniu kontraktu futures.
Kontrakty futures mogą być wykorzystywane w celach spekulacyjnych, arbitrażowych oraz zabezpieczających (hedging). W celach zabezpieczających stosowane są w dwóch wersjach; przez zajęcie pozycji długiej lub zajęcie pozycji krótkiej.
Zabezpieczenie przez zajęcie pozycji krótkiej
(przykład)
Załóżmy, że na początku roku rolnik oczekuje, że jego zbiory w sierpniu wyniosą 50 ton zboża. Chciałby on je sprzedać we wrześniu. Obecna cena futures na zboże z dostawa we wrześniu wynosi 375 za tonę.
Rolnik ma możliwość zachować się w dwojaki sposób:
Zająć krótka pozycję (sprzedaż) futures na zboże po cenie 375 za tonę. Zakładając, iż koszty transportu do miejsca przewidzianego w kontrakcie wynoszą 30, jego cena netto osiągnie poziom 345 za tonę.
Zebrać zboże bez nabywania kontraktu futures. W tym przypadku jego ryzyko będzie jednak duże, gdyż nie wiadomo, na jakim poziomie ceny ukształtują się we wrześniu.
Rezygnacja z zabezpieczenia może wynikać z różnych przyczyn. Przykładowo, rolnik może nie być poinformowany o możliwościach kontraktu lub też może spodziewać się wzrostu ceny zboża powyżej 375 (nie dotyczy to warunków polskich, gdzie rolnik po prostu nie ma możliwości nabycia kontraktu futures).
Zastosowanie technik zabezpieczających polega na wzajemnej "asekuracji" zajętych pozycji. W analizowanym przypadku rolnik zajmuje długą pozycję na aktywa realne (zboże) i asekuruje ją krótką pozycją w kontrakcie futures. Wzrost ceny aktywa powyżej 375 spowoduje zysk na wartości aktywów, jednak stratę w identycznej-wysokości na kontrakcie futures. Z kolei spadek ceny aktywów spowoduje stratę na aktywach fizycznych, a zysk na kontrakcie futures. W analizowanym przypadku obydwie pozycje wzajemnie się redukują do zera i rolnik jest pewien, jaka kwotę uzyska po żniwach jeżeli jego zbiory wyniosą 50 ton zboża. Zabezpieczenie poprzez zajęcie pozycji długiej
(przykład)
Dnia I kwietnia 1995 roku spółka podpisała kontrakt z odbiorcą X na produkty petrochemiczne. Produkty mają być sprzedane za rok, przy czym ich cena została ustalona w momencie podpisania kontraktu. Dla wywiązania się z dostawy spółka będzie potrzebować dużej ilości ropy naftowej.
Aby zapewnić sobie ten surowiec, spółka może postępować w dwojaki sposób:
Kupować ropę w miarę potrzeb wynikających z produkcji dla celów kontraktu. Tego rodzaju działanie będzie polegać na zajęciu pozycji niezabezpieczonej. Jeżeli ceny ropy wzrosną ponad oczekiwania, kontrakt okaże się nieopłacalny, gdyż ceny produktów ustalono wcześniej i nie będzie możliwe zmodyfikowanie ich poprzez uwzględnienie wyższych cen ropy. Jeżeli ceny ropy będą niższe od oczekiwanych, zysk spółki będzie wyższy od oczekiwanego.
(…)
… rozrachunkowej, powoduje, że nie można powiedzieć, iż w Polsce istnieje już rynek instrumentów futures.
Koncepcja duration
Duration to termin używany powszechnie dla określenia średniej ważonej okresu trwania obligacji. Koncepcja polega na wyliczeniu średniego ważonego okresu pozostającego do wykupu obligacji dyskontowych tworzących obligację kuponową. Stosowanie tej koncepcji wynika z występowania różnej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)