To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zabezpieczenie przed nadmierną wilgotnością i czynnikami biologicznymi
Uwagi wstępne
Impregnacja jest konieczna dla zwiększenia trwa' di na poprzez och] nę przed działaniem czynników zewnętrznych. Wszystkie powierzchnie klejonych elementów drewnianych konstrukcji mostów powinny być pokrywane środkami zabezpieczającymi przed możliwie jak największą liczbą niekorzystnych czynników takich jak nadmierna wilgoć, obecność insektów, grzybów, roślin, a także przed ogniem. Zapobieganie degradacji drewna odbywa się obecnie najczęściej przy pomocy środków chemicznych gwarantujących ochronę przed działaniem kilku czynników destrukcyjnych jednocześnie.
Należy podkreślić, że elementy zbutwiałe, zarażone grzybami lub będące siedliskiem owadów należy bezzwłocznie wymienić na zdrowe. Działanie impregnatów w elementach już zainfekowanych jest znacznie mniej skuteczne niż w elementach zdrowych.
Zabezpieczenie drewna przed niszczącym działaniem silnie agresywnego środowiska chemicznego jest trudne i się do prac utrzymaniowych, takich jak oczyszczanie powierzchni konstrukcji i malowanie. Lakiery i powłoki z tworzyw sztucznych stanowią jedynie częściowe zabezpieczenie prze d agresją chemiczną. W przypadku konstrukcji mostowych, ze względu na warunki, w jakich one pracują, dodatkowe zabezpieczenie przed korozją chemiczną (w normalnych warunkach środowiskowych) nie jest potrzebne.
Problem impregnacji tarcicy jest związany z technologią produkcji elementów klejonych i został omówiony w rozdziale 3.
(…)
…. W przypadku konstrukcji mostowych, ze względu na warunki, w jakich one pracują, dodatkowe zabezpieczenie przed korozją chemiczną (w normalnych warunkach środowiskowych) nie jest potrzebne.
Problem impregnacji tarcicy jest związany z technologią produkcji elementów klejonych i został omówiony w rozdziale 3.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)