Zabezpieczenie przed działaniem środowiska a praca pomostów sprężonych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zabezpieczenie przed działaniem środowiska a praca pomostów sprężonych - strona 1 Zabezpieczenie przed działaniem środowiska a praca pomostów sprężonych - strona 2 Zabezpieczenie przed działaniem środowiska a praca pomostów sprężonych - strona 3

Fragment notatki:

Zabezpieczenie przed działaniem środowiska a praca pomostów sprężonych
W rozdziale 12.2.2 przedstawiono szczegółowo zagadnienie zabezpieczenia ele­mentów drewnianych przed niekorzystnym działaniem środowiska. W tym rozdziale zostanie omówiona specyfika zabezpieczenia pomostów sprężonych.
W przypadku pomostów sprężonych pojawia się problem wpływu impregnacji na jego pracę, a w szczególności na zmiany wartości sił sprężających w prętach stalowych. Jak już wspomniano główną przyczyną tego zjawiska jest zmiana wil­gotności drewna, a co za tym idzie zmiana wymiarów drewnianych elementów sprę­żanych w wyniku skurczu lub pęcznienia. Z kolei na skalę tych procesów ma bez­pośredni wpływ rodzaj impregnatu i metoda impregnacji.
Doświadczenia północno-amerykańskie pokazują, że elementy impregnowane środkami na bazie ropy wykazują mniejsze zmiany wymiarów spowodowane dzienną i sezonową zmianą wilgotności drewna niż impregnowane środkami produkowa­nym na bazie wody. Aby przekonać się, jaki jest faktyczny wpływ tego sposobu impregnacji na pracę pomostów sprężonych przeprowadzono szeroko zakrojone badania laboratoryjne na pomostach wykonanych z sosny południowoamerykań­skiej. Rezultaty przedstawiono w [123).
Badania przeprowadzono na pomostach o wymiarach 1,5 x 6,1 m wykonanych z krawędziaków o wymiarach 51 x 305 mm. Sześć pomostów zostało zaimpregno­wanych środkami na bazie wody, a trzy produktami - na bazie ropy naftowej. Ana­lizowano także wpływ trzech systemów zakotwień prętów sprężających o wymia­rach podanych na (rys. 6.18). Bez względu na system kotwienia końcowa wartość siły w pręcie wynosiła 110 kN.
Podczas badań trwających dwa lata kontrolowano wartość sił sprężających, zmiany wilgotności drewna i otoczenia, zmiany temperatury otoczenia oraz kon­trolowano stan zakotwień.
W efekcie stwierdzono, że: e wilgotność drewna w elementach pomostu zmieniała się w zakresie 3-^4%
w całym okresie badań, • zmiany wartości sił sprężających w pomostach impregnowanych środkami na bazie ropy naftowej mieściły się w granicach 4,5 kN, a w pomostach zabezpie­czonych produktami na bazie wody miały ok. 11,0 kN,
• wszystkie trzy systemy zakotwień sprawdziły się. Nie stwierdzono znaczących różnic w siłach sprężających między systemami.
• pomosty zabezpieczone zarówno środkami na bazie ropy naftowej jak i na bazie wody nie straciły swojej nośności w okresie badawczym,
• spadki wartości sił sprężających w prętach są znaczące w okresie letnim, natomiast są niewielkie w okresie od października do kwietnia bez względu na rodzaj zastosowanego impregnatu i systemu kotwienia. W związku z tym nasuwa się wniosek, aby doprężać pomosty co roku w okresie jesiennym. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz