To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zabezpieczenie ludzi w czasie pożarów podziemnych.
W czasie pożarów podziemnych szczególnie grożne dla ludzi są zmiany kierunków przepływu dymów. Zmiany takie bowiem zagrażają nie tylko załodze zatrudnionej przy gaszeniu pożaru, lecz także załogom innych rejonów, niekiedy bardzo oddalonych od miejsca pożaru. W celu zmniejszania, a nawet całkowitego wyeliminowania skutków pożaru, są stosowane powszechnie środki łączności i sygnalizacji alarmowej. Sprawnie działające urządzenia łączności niejednokrotnie decydują o wygraniu walki z żywiołem i często decydujące o życiu wiele ludzi. 13.1.Sygnalizacje alarmowe i środki łączności.
W celu przekazywania sygnałów alarmowych instaluje się w każdej kopalni sprawnie działającą łączność sygnalizacyjną i urządzenia alarmowe np. sygnalizacja aromatyczna , akustyczna , optyczna ,łączność telefoniczna.
Alarmowa sygnalizacja aromatyczna polega na wprowadzeniu do prądu powietrza sprężonego lub kopalnianego pary płynu o silnym zapachu. W kopalniach polskich np. merkaptan etylowy (zapach zgniłej kapusty i cebuli, w dużych stężeniach powoduje wymioty.) Jest on dostarczany w szczelnie zamkniętych naczyniach szklanych, które umieszcza się w żeliwnych osłonach , zabudowując je do rurociągów powietrza sprężonego w ten sposób, aby woda znajdująca się w powietrzu nie wypełniała osłony żeliwnej.Z boku osłony umieszczona jest śruba z główką na specjalny klucz. Wkręcenie śruby powoduje zgniecenie naczynia szklanego. Zawarty w nim merkaptan wylewa się i szybko paruje , po czym para wraz z powietrzem dostaje się do odbiorników powietrza sprężonego i po ich opuszczeniu alarmuje załogę o niebezpieczeństwie. Osłonę urzadz. alarmującego i odcinek rurociągu maluje się białą farbą by był on widoczny. W miejscu tym umieszcza się instrukcję obsługi. W przypadku stosowania tej metody musza być ustalone drogi ucieczkowe. Do alarmowania w razie pożaru korzysta się z łączności i sygnalizacji związanej z przewozem głównym i oddziałowym. W łączności związanej z przewozem głównym stosuje się radiotelefony długofalowe, pozwalające stworzyć sieć radiołączności na wielokilometrowej sieci trakcyjnej w kopalni. Stosowanie radiotelefonów ma wiele zalet: daleki zasięg nadajnika , dostateczna czułość odbiornika prosta obsługa, możliwość instalowania dowolnej liczby radiotelefonów oraz łatwy i prosty montaż urządzeń w elektrowozach kopaln.
W sygnalizacji oddziałowej instaluje się proste ukł. elektrycznej sygnalizacji akustycznej lub optycznej . Układy sygnalizacyjne powinny być odizolowane od sieci energetycznej w celu zwiększenia bezpieczeństwa obsługi. Instalacje sygnalizacyjna zakłada się w układach jedno- i dwukierunkowych w ścianach i chodnikach odstawczych, w pochylniach i upadowych w przewozie lokomotywowym oraz w szybikach i szybach.
(…)
… informowania załogi o pożarze jest telefon. Alarmowanie tym sposobem większej liczby zagrożonych osób wymaga dłuższego czasu.
Powszechne zastosowanie w kopalniach znajduje system łączności głośnomówiącej, która jest instalowana w ścianach oraz we wszystkich innych wyrobiskach.
Alarmowe urządzenie dyspozytorskie składa się z części stacyjnej zainstalowanej na powierzchni kopalni oraz alarmowych sygnalizatorów…
… , zaopatrzone w tablice z podaniem nazwy wyrobiska i strzałkami wskazującymi kierunki wyjścia. Każda droga ucieczkowa powinna być wyposażona w łączność telefoniczną. W celu umożliwienia szybkiego wycofania załogi z miejsc zagrożonych, należy wykorzystać, jeśli to możliwe, podziemne urządzenia transportowe. Ze względu na przewietrzanie rozróżnia się drogi ucieczkowe w prądach powietrza zużytego lub świeżego…
… przebywania w schronie załoga powinna ciągle lub w krótkich odstępach czasu nadawać sygnały, które mogą doprowadzić do schronu zastępy ratownicze.
Do samoratowania załogi w kopalniach zagrożonych wyrzutami gazów i skał stosowana jest także aparatura do oddychania sprężonym powietrzem typu AW_-412. Aparaturę tę stanowią skrzynki z maskami podłączonymi do rurociągów powietrza sprężonego prze odpowiednie zawory…
… zagrożenia należy zaopatrzyć w znaki ostrzegawcze. W strefie tej nie wolno prowadzić żadnych robót , które nie są związane z akcją przeciw pożarową. Poza ta strefą można założyć bazę ratowniczą . W celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom zatrudnionym przy gaszeniu pożaru konieczne jest ciągłe badanie składu chemicznego powietrza w miejscach pracy tych ludzi oraz w strefie zagrożonej. W czasie prowadzenia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)