Wzrost znaczenia wiedzy w organizacji - ćwiczenia

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wzrost znaczenia wiedzy w organizacji - ćwiczenia - strona 1

Fragment notatki:

Ma jedną stronę. Porusza takie zagadnienia jak: wiedza o organizacji, wiedza skodyfikowana, indeks kapitału ludzkiego, indeks intelektualny.

Wzrost znaczenia wiedzy w organizacji :
Koncentracja na wiedzy dostępnej, skodyfikowanej w obliczu postępującej globalizacji została zamieniona na gospodarkę opartą na wiedzy.
Wiedza jest obecnie postrzegana jako siła napędowa produktywności i rozwoju ekonomicznego, co prowadzi do nowego spojrzenia na rolę informacji, technologii i uczenia się w realizacji zadań gospodarczych. Wzrastająca kodyfikacja wiedzy i jej transmitowanie dzięki systemom komunikacyjnym i sieciom komputerowym prowadzi do wyłaniania społeczeństwa informacyjnego. Potrzeba zdobywania przez pracowników zbioru kwalifikacji i stałego adaptowania tych kwalifikacji podkreśla swoisty charakter gospodarki wiedzy. Waga dyfuzji wiedzy i technologii wymaga lepszego zrozumienia sieci wiedzy i narodowych systemów innowacyjnych. Jednak to, co najważniejsze, to nowe kwestie i pytania co do konsekwencji -gospodarki opartej na wiedzy- dla obszaru zatrudnienia oraz roli rządów w rozwoju i utrzymywaniu bazy wiedzy.
Wg. Druckera wiedza stanie się czynnikiem podstawowym , kształtującym nowoczesne przedsiębiorstwa.
Z kolei Tofler twierdzi, że wiedza jest najbogatszym źródłem władzy i kluczem do jej zdobywania, że przestała być dopełnieniem władzy opartej na pieniądzu i przemocy, lecz stała się jej rdzeniem. Oprócz wiedzy dostępnej, skodyfikowanej liczy się także wiedza ukryta (tacit knowledge). Wiedza taka tkwi w każdym z nas- z naszymi umiejętnościami, doświadczeniem, postawami, systemem wartości.
Ten sposób korzystania z wiedzy stanie się budulcem przewag konkurencyjnych. „Kapitał ludzki” zastąpi „Kapitał dolarowy”. Indeks Kapitału Ludzkiego monitoruje to zjawisko w skali światowej:
Metoda zwana „indeksem kapitału ludzkiego” służy do badania zależności między kapitałem ludzkim przedsiębiorstw a ich wartością dla akcjonariuszy . W badaniach dokonywany jest pomiar kapitału ludzkiego przedsiębiorstw wg. Metody Tabina Q. Metoda pozwala na określenie udziału rynkowej wartości przedsiębiorstwa w stosunku do zastępowania kosztu jej aktywów, policzalnych i niepoliczalnych. Przykładowo 20 lat temu europejskie przedsiębiorstwa miały podobną wartość rynkową w stosunku do policzalnych aktywów, co odpowiadało wskaźnikowi TABINA w granicach 1. Obecnie w wiodących przedsiębiorstwach, takich jak np. Nokia, wskaźnik Tabina Q wynosi ponad 2, co oznacza , że przeszło 95% wartości rynkowej przedsiębiorstwa dają aktywa niepoliczalne, składające się na kapitał intelektualny przedsiębiorstwa. W gospodarce opartej na wiedzy - zdaniem autorów badań - typową sytuacją jest kształtowanie się wskaźnika Tabina w granicach 2, co oznacza, że o wartości rynkowej przedsiębiorstwa decyduje dzisiaj głównie kapitał intelektualny. Ilustracją do tej tezy są wyniki badań w 2000r.
Zależność między kapitałem intelektualnym a indeksem kap. Ludzkiego w przedsiębiorstwach europejskich w 2000r ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz