Czym różni się potencjał intelektualny od klasycznych zasobów przedsiębiorstwa? Różnica polega na tym, że kapitał intelektualny występuje:
w postaci niematerialnej,
w postaci niemierzalnej,
w postaci niepoliczalnej,
nie można go zaksięgować,
nie można go jednoznacznie wycenić.
Najważniejsze: potencjał intelektualny w odróżnieniu od materialnego nie ulega zużyciu w trakcie wykorzystywania, wręcz przeciwnie - samoistnie podnosi swoją wartość, powiększa się i może być równocześnie używany w różnych miejscach i do różnych celów.
Kapitał intelektualny odkryto znacznie wcześniej jako ważny czynnik powodzenia firmy i wcześniej był uznawany za strategiczny zasób, atut przedsiębiorstwa. Ale dopiero obecnie wychodzi na prowadzenie wśród innych kapitałów.
Po przeanalizowaniu karier 30 przedsiębiorstw światowych, które są w dobrej kondycji od ponad 100 lat, stwierdzono, że te nieśmiertelne firmy mają wiele wspólnego, choć działają w różnych krajach i branżach.
Jakie są wspólne cechy tych firm? Wspólne cechy to:
podejście do pracowników, których wszyscy traktują jako podstawowe źródło sukcesu,
z łatwością wyzbywanie się majątku trwałego, jeśli jest to potrzebne z uwagi na zmianę rynków natomiast zwalnianie pracowników traktują jako proces zły i ostateczny,
wspólna jest filozofia tych przedsiębiorstw, której celem jest tworzenie pewnego rodzaju całości w dziedzinie organizacji i zarządzania, która rozwija się, umacnia dzięki kumulacji wiedzy kolejnych pokoleń, która to wiedza narasta (nawarstwia się).
Przedsiębiorstwa te tworzą pewną tożsamość, budują więzi z otoczeniem, uczą się i rozwijają.
Rodzaje kapitału intelektualnego Kapitał intelektualny w przedsiębiorstwie ze względu na swoją postać formalną może występować jako:
kapitał osobowy,
kapitał bezosobowy.
Kapitał osobowy obejmuje:
wiedzę,
umiejętności ludzi.
Kapitał bezosobowy:
dokumenty, które powstają w wyniku działalności kapitału osobowego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)