Wzorce osobowości typ C, D

Nasza ocena:

5
Pobrań: 329
Wyświetleń: 2317
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wzorce osobowości typ C, D - strona 1 Wzorce osobowości typ C, D - strona 2 Wzorce osobowości typ C, D - strona 3

Fragment notatki:


Osobowość typu C Systematyczne badania w tym obszarze podjęto dopiero w latach 30. ubiegłego wieku. Nawiązywały one do wyodrębnionych - w ramach psychosomatyki - dwóch nurtów. Jeden podkreślał rolę doświadczanych wydarzeń, szcze­gólnie o charakterze tra umatycznym, w rozwoju chorób somatycznych. Drugi z kolei, zwracał uwagę na rolę specyficznych cech osobowości. Późniejsze bada­nia uwzględniały łączny wpływ właściwości osobowości i doświadczanego stresu, a także radzenia sobie z nim. Wraz z ilością doświadczanych zdarzeń życiowych wzrasta ryzyko pojawienia się choroby (Holmes, Rahe, 1967). Podobne wyniki uzyskali także inni wskazując jednocześnie, że najczęściej występującym wydarzeniem poprzedzają­cym wystąpienie choroby jest utrata znaczącego emocjon alnie obiektu . Koncepcja osobowości typu C, traktowanego jako „osobowość rakowa". Morris i Greer (za: Temoshok, 1987 Wzorzec charakteryzujący się takimi cechami, jak: kooperatywny, spokojny, cierpliwy, nieasertywny, ukrywający negatywne emo­cje (szczególnie gniew), uległy wobec zewnętrznych autorytetów. Dolińska-Zyg­munt, 2001 Na osobowość rakową składają się dwie główne ce­chy: Skłonność do reagowania na stres poczuciem bezradności lub beznadziej­ności. Skłonność do wypierania emocji. Utrzymywanie się stanów bezradności i beznadziejności łączy się z obniżeniem aktywności układu immunologicznego, co sprzyja rozwojowi choroby. Eysenck, 1988 Osobowość typu C, która jest wynikiem współwystępowania wysokiego poziomu neurotyczności i introwersji , obejmuje obniżone poczucie własnej wartości, brak wiary w siebie, bierność, skłonność do przeżywania stanów obniżonego nastroju i pesymistyczne nastawie­nie wobec przyszłości. Oleś, 2003 Typ C może więc być traktowany zarówno jako właściwość osobowości, jak i styl radzenia sobie (rozumiany jako dyspozycja), charakterystyczny dla osób zapadających na nowotwory. Sposób radzenia sobie jest zmienną modyfikującą związek stresu z chorobą nowotworową i jest on uwarunkowany m.in. cechami osobowości. Poszukując związku między sposobami radzenia sobie, a chorobą no­wotworową, wskazuje się na takie sposoby, jak: wycofywanie się rezygnacja z dą­żenia do celu bezradność czy poczucie winy Pojawiające się w wyniku niezdolności do radzenia sobie poczucie bezradności i współwystępujące z nim poczucie beznadziejności są często maskowane demon­stracją niezależności czy nadmiernego optymizmu.

(…)

…) opracował 14-itemową wersję skali o nazwie DS14, która jest już stosowana w kilku krajach. Polska wersja DS14, podobnie jak oryginalna, składa się z 14 stwierdzeń i mierzy dwa wymiary. Osobowość typu D jako czynnik ryzyka chorób
Osoby typu D są bardziej narażone na rozwój choroby niedokrwiennej serca, natomiast pacjenci z rozpoznaną już chorobą obarczeni są większym ryzykiem śmierci, w porównaniu z osobami, które nie wykazują cech osobowości stresowej. Osobowość typu D może więc być traktowana jako czynnik sprzyjający powstawaniu chorób układu krążenia, jak i ich progresji. Przeprowadzone w tym obszarze badania wskazują, że jednostki z osobowością typu D są 4-krotnie bardziej narażone na ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca niż osoby nie wykazujące cech osobowości typu D. Ponadto wykazują wyższe…
… układu krążenia (Ogińska-Bulik i In.). Odsetek osób, które zdiagnozowano jako typ D, wynosił dla ogólnej populacji 34,8%.
Osobowość typu D wiąże się z także z występowaniem biologicznych czyn­ników ryzyka chorób układu krążenia.
Osobowość typu D jest także związana z częstszymi skargami na bóle w klatce piersiowej i częstszym stosowaniem środków uspokajających (De Fruyt, Denol­let, 2002). Ponadto, wiąże…
…. przez samego badanego, kogoś z osób bliskich badanemu oraz przez członka zespołu badawczego:
Typ I - osobowość sprzyjająca chorobie nowotworowej — ma poczucie do­świadczonej straty, jest zależny od innych ludzi, przejawia poczucie bezradno­ści, depresję;
Typ II - osobowość sprzyjająca chorobie niedokrwiennej serca — przejawia złość, wrogość i agresję, zależny od innych ludzi;
Typ III - raczej niestabilny…
… się ze stosowanymi strategiami radzenia sobie z bólem. Osobowość typu D wiąże się także z objawami stresu pourazowego - PTSD. Obydwa wy­miary osobowości typu D istotnie korelowały ze wszystkimi trzema wymiarami Skali Wpływu Zdarzeń mie­rzącymi objawy PTSD, tj. intruzją, unikaniem i nadmiernym pobudzeniem. Po­nadto, negatywna emocjonalność okazała się predyktorem intruzji i nadmiernego pobudzenia. Osobowość typu D wiąże się także z zachowaniami niekorzystnymi dla zdrowia, w tym nadużywaniem alkoholu, sięganiem po środki narkotyczne, skłonnościami do objadania się i niekontrolowanych zachowań zakupowych.
Mechanizmy funkcjonowania osobowości stresowej
Neurotyczność związana jest z pobudliwością (wrażli­wością) autonomicznego układu nerwowego, co oznacza, że u osób charakteryzują­cych się wysokim nasileniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz