Wzmacnianie za pomocą elementów kompozytowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 357
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wzmacnianie za pomocą elementów kompozytowych - strona 1 Wzmacnianie za pomocą elementów kompozytowych - strona 2 Wzmacnianie za pomocą elementów kompozytowych - strona 3

Fragment notatki:

Wzmacnianie za pomocą elementów kompozytowych
Uwagi ogólne
Jeszcze w latach 80. XX wieku podstawowym sposobem wzmacniania konstrukcji drewnianych było „dokładanie, dodawanie" stalowych płyt łączonych z elementa­mi drewnianymi najczęściej za pomocą śrub. W miarę rozwoju prac nad kompozy­tami polimerowymi i elementami z nich wykonanymi, rozpoczęto również badania nad zagadnieniami związanymi ze wzmacnianiem konstrukcji drewnianych (w tym i mostowych) za pomocą włókien wysokiej wytrzymałości [88].
' 'e-, waga elementów z CFRP nad elementami stalowymi przejawia się w znacz­nie mniejszym ciężarze własnym, zdecydowanie większej odporności na korozję i elastyczności, co pozwala na wygodny i łatwy transport na płac budowy w postaci zrolowanej. Najczęściej stosowane są taśmy, płyty i maty z włókien węglowych za­topionych w żywicach epoksydowych.
W pracy [88] analizuje się wytrzymałość, sztywność i praktyczną przydat­ność (wykonalność) zarówno połączeń, jak i samych drewnianych elementów konstrukcyjnych wzmocnionych produktami wykonanymi z kompozytów poli­merowych.
Wzmacnianie połączeń elementów drewnianych polega na wyżłobieniu w nich rowków, umiejscowieniu w nich kształtowników z kompozytów polimerowych i za­laniu polimerem o małej lepkości w celu wypełnienia wszystkich wolnych prze­strzeni w rowkach. Badania dotyczą zarówno polimeru wypełniającego jak i rozkładu sił w połączeniach z różnymi kombinacjami elemen­tów wzmacniających.
W [88] przedstawiono także wyniki badań różnych rodzajów żywic, grubości warstwy kleju, długości włókien, zdolności do przesycania włókien i adhezji kleje z płytami węzłowymi i powierzchniami drewnianymi.
Analizowano także liczbę i rozstaw płyt w połączeniu, jego sztywność oraz kształt wyżłobień, w których umieszcza się płyty.
Osobny rozdział zajmują prace nad oceną wpływu różnych oddziaływań Mima tyczno-meteorologicznych oraz pełzania na pracę takich wzmocnionych konstruk­cji [50], [57], [77].
Wykazano np. znaczną wrażliwość klejów epoksydowych w podwyższonych tem­peraturach, co skutkuje mniejszą wytrzymałością i wyższymi odkształceniami. Więk­szość polimerów epoksydowych ma temperaturę p i-w ok. 5()°C, która jest trochę niższa w zastosowaniach konstrukcyjnych.
Elementy wzmacniające mogą być umieszczane zarówno na zewnątrz przekro­ju jak i wewnątrz. Podstawowym problemem jest fizyczna realizacja połączenia między drewnem i wzmocnieniem. albo w sposób mechaniczny albo poprzez klejenie. Oczywiście w tym ostatnim przypadku decydują­cym czynnikiem są właściwości kleju. Doświadczenia przedstawione w [125], [130], [155] dowiodły, że elementy z kompozytów polimerowych lepiej współpracują z drewnem niż stal, a także potwierdziły intuicyjne przekonanie o większej trwało­ści takiej kombinacji materiałowej.

(…)

odkształcenia plastyczne. Natomiast w belce niewzmocnionej znisz­czenie następuje w strefie rozciąganej przy braku odkształceń plastycznych [130] [156]. Ogólnie można stwierdzić, że:
• stosowanie wzmocnień pozwala na wykonywanie mocniejszych elementów kon­strukcyjnych z drewna klejonego przy wykorzystaniu gorszych gatunków drewna., a także z odpadów; w konsekwencji można zaoszczędzić lepsze gatunki drewna…
… konstrukcyjnych.
Oprócz badań laboratoryjnych prowadzono także analizy teoretyczne. W pra­cy [62] zaproponowano model stochastyczny takiej konstrukcji wraz z określeniem odpowiednich wartości charakterystycznych. Przedstawiono także uproszoną me­todę projektowania. Z kolei w [64] określono współczynniki bezpieczeństwa kon­strukcji wzmacnianych za pomocą elementów z kompozytów polimerowych na pod­stawie badań…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz