Wyznaczanie stałej równowagi metodą podziału Nernsta dla reakcji - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 525
Wyświetleń: 2163
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wyznaczanie stałej równowagi metodą podziału Nernsta dla reakcji - omówienie - strona 1 Wyznaczanie stałej równowagi metodą podziału Nernsta dla reakcji - omówienie - strona 2 Wyznaczanie stałej równowagi metodą podziału Nernsta dla reakcji - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Wydział: IiTCh Janusz Budzowski
Marek Budziaszek
Robert Woloszyn
Data: 18.10.2001 gr.34
Ocena:
Zespół 2
Ćwiczenie 2
Temat: Wyznaczanie stałej równowagi metodą podziału Nernsta dla reakcji 1. Wstęp teoretyczny
Doświadczenie opiera się na reakcji . Stała termodynamiczna dla tej reakcji ma postać: . a ponieważ powyższy wzór nie uwzględnia cech charakterystycznych jonów, więc współczynniki aktywności tych jonów, w tym samym roztworze, są sobie równe. Wynika z tego, że wyrażenie = 1, i że stała stężeniowa reakcji jest w przybliżeniu równa stałej termodynamicznej. Ka Kc Reakcja prowadzimy w środowisku wodnym i niewodnym (CCl4), w których stężenia jodu są różne. Po ustaleniu się stanu równowagi oznacza się zawartość jodu w mieszaninach reakcyjnych przez miareczkowanie roztworem tiosiarczanu sodu. Miareczkując warstwę wodną oznacza się całkowitą zawartość jodu, sumę I2 i , ponieważ jony są nietrwałe i ulegają rozpadowi w czasie miareczkowania:
Natomiast przez miareczkowanie warstwy niewodnej oznacza się stężenie I2 w CCl4 w stanie równowagi z I2 w fazie wodnej. Następnie oblicza się równowagowe stężenia poszczególnych reagentów, wykorzystując do tego celu współczynnik podziału jodu między warstwę wodną i CCl4. 2. Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia jest wyznaczenie stałej równowagi reakcji w roztworze wodnym na podstawie wyników miareczkowania i współczynnika podziału jodu między wodę i czterochlorek węgla.
3. Zadanie Sporządzono następujące roztwory:
0.1 molowy roztwór KI, który rozcieńczono aby uzyskać 0.01 molowy,
0.01 molowy roztwór tiosiarczanu sodu ,
1% roztwór skrobi według przepisu: 1g skrobi + 20cm³ H2O + 80cm³ ciepłej H2O.
Sporządzono roztwór badany:
nasycony I2 12cm³ CCl4 + 60cm³ 0.01 molowego KI
Po sporządzeniu roztwór umieszczono w wytrząsaczu na 20 min. Po tym czasie odczekano ok. 10 min, aby układ 2 nie mieszających się cieczy doszedł do stanu równowagi chemicznej, fizycznej i termicznej. Pobrano od razu (aby nie zachwiać równowagi układu) po dwie próbki:
10cm³ z warstwy górnej (wodna),
4cm³ z warstwy dolnej (organiczna),
do kolbek, z tym, że próbki z warstwy organicznej uzupełniamy 10cm³ roztworu 0.1 molowego KI.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz