To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki Wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego i wahadła rewersyjnego . Wprowadzenie . Wartość przyśpieszenia ziemskiego g możemy wyznaczyć za pomocą kilku metod . Jedną z nich jest wyznaczenie wartości g za pomocą wahadła . Opiera się ona na pomiarze okresu drgań wahadła .
Wahadło matematyczne . Wahadłem matematycznym nazywamy punkt materialny zawieszony na nieważkiej nierozciągliwej nici . Najlepszym odwzorowaniem wahadła matematycznego jest wahadło proste ,czyli kulka zawieszona na możliwie lekkiej i nierozciągliwej nitce (masa kulki powinna być znacznie większa od masy nici , a jej średnica znacznie krótsza od długości nici ) . Odchylona od położenia równowagi o kąt ∝ kulka porusza się ruchem drgającym . Siłą , która decyduje o tym ruchu , jest składowa siły ciężkości , styczna do toru kulki . Jej wartość wynosi : F = mg sin ∝ . Wartość sin∝ możemy zastąpić kątem w mierze łukowej ( co jest słuszne dla niewielkich kątów ). Wiedząc że przyśpieszenie styczne jest również funkcją kąta ∝ i stosując II zasadę dynamiki otrzymamy : Jest to równanie ruchu harmonicznego . Na tej podstawie możemy zapisać : , a więc Przekształcając ostatni wzór możemy wyznaczyć wartość przyśpieszenia ziemskiego :
Wahadło rewersyjne . Wahadło fizyczne jest to bryła sztywna drgająca wokół osi poziomej ulokowanej powyżej środka ciężkości . Okres drgań wahadła fizycznego możemy określić wzorem :
, gdzie l jest to tzw. długość zredukowaną wahadła fizycznego (czyli długość wahadła matematycznego o tym samym okresie co dane wahadło fizyczne ) .
J 0 -moment bezwładności L - odległość środka ciężkości od osi drgań .
Wahadło rewersyjne składa się z metalowej sztaby wzdłuż której można przesuwać umieszczone na niej dwie masy . Na sztabie znajdują się dwa ostrza będące osiami wahań wahadła . Wahadło to wykorzystuje fakt dwuosiowości wahadła fizycznego ( czyli istnienia dwóch różnych osi dla których okres drgań wahadła jest równy ). Długość zredukowana wahadła rewersyjnego jest równa odległości pomiędzy tymi osiami .
(…)
… za pomocą suwmiarki odległość pomiędzy ostrzami wahadła ( a więc długość zredukowaną wahadła ) . …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)