To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wyznaczanie parametrów kształtu: Przy wyznaczaniu wyrobów, często określa się również parametry związane z odchyłką tych wymiarów. Wyróżniamy następujące parametry:
Płaskość, będącą miarą zwichrowania powierzchniowego wyrobu
Prostokątność, definiowaną jako odchyłkę od kąta prostego krawędzi wyrobu
Odmiennie postępuje się w przypadku welonu szklanego, który jest materiałem włóknistym o bardzo małej grubości. Parametrami charakteryzującymi odmianę welonu jest gramatura, czyli masa 1m 2 wyrażona w gramach. Jednorodność welonu charakteryzuje rozrzut gramatury, oznaczany na odpowiednio przygotowanej próbce do oznaczania gramatury. Próbkę welonu należy pociąć na 5 pasków, każdy o powierzchni 0,1m 2 , poszczególne paski należy zważyć i przeliczyć na powierzchnię 1m 2 . Różnica między dwoma skrajnymi wynikami jest rozrzutem gramatury.
Istotnym jest określenie stabilności wymiarów wyrobów poddanych działaniu różnych warunków temperaturowo- wilgotnościowych. Zwykle stabilność wymiarów określa się, przechowując próbki przez okres 48 godzin w komorze klimatycznej lub suszarce, w podwyższonej do 70°C temperaturze i wilgotności względnej 90%. Miarą stabilności wymiarów jest procentowa zmiana wymarów DS(deklarowana klasa stabilności wymiarów). Warunki badania dostosowane są do wymagań szczegółowych, związanych z przeznaczeniem wyrobów.
Tabela nr 1. Deklarowane klasy stabilności wymiarów dla wybranych materiałów termoizolacyjnych
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)