Wytrzymałość

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1134
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wytrzymałość - strona 1

Fragment notatki:

Wytrzymałość Wytrzymałość na rozciąganie Rm to naprężenie odpowiadające największej sile rozciągającej Fm uzyskanej w czasie próby rozciągania, odniesionej do pierwotnego przekroju poprzecznego tej próbki:
[ MPa ]
Naprężenie rozrywające - rzeczywista wartość naprężenia w miejscu przewężenia rozciąganej próbki bezpośrednio przed jej zerwaniem (jest to wartość siły powodującej zerwanie w odniesieniu do przekroju zerwanej próbki w jej najwęższym miejscu).
Wytrzymałość zmęczeniowa.
Wytrzymałość zmęczeniowa - Maksymalne wahające się naprężenie, jakie dany materiał może wytrzymać w ciągu nieskończonej liczby cykli. Jest zazwyczaj określana w oparciu o wykres S-N (Wöhlera) i jest równa naprężeniu odpowiadającemu miejscu geometrycznemu punktów odpowiadających trwałości zmęczeniowej pewnej liczby próbek poddanych próbom zmęczeniowym. Alternatywnym terminem jest granica trwałości. Wytrzymałość na ściskanie - maksymalne naprężenie, jakie materiał może wytrzymać w warunkach działania obciążenia zgniatającego. Wytrzymałość na ściskanie materiału, który ulega uszkodzeniu w skutek pękania powodującego rozpadanie się, można określić w obrębie dość wąskiego przedziału jako niezależną właściwość. Jednakże wytrzymałość na ściskanie w przypadku materiałów, które nie rozpadają się pod działaniem obciążenia, musi być definiowana jako wielkość naprężenia potrzebnego do odkształcenia materiału w arbitralnie określonym stopniu. Wytrzymałość na ściskanie oblicza się dzieląc maksymalne obciążenie przez pierwotne pole przekroju poprzecznego próbki poddawanej próbie ściskania. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz