Wyróżnianie i konstruowanie zdań (II rodzaj rozumowań prostych)

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wyróżnianie i konstruowanie zdań (II rodzaj rozumowań prostych) - strona 1 Wyróżnianie i konstruowanie zdań (II rodzaj rozumowań prostych) - strona 2

Fragment notatki:


Wyróżnianie i konstruowanie zdań (II rodzaj rozumowań prostych) Są to proste rozumowania, których wynikami są bądź nowe zdania wprowadzone do znanego rozumującemu zespołu zdań opisujących pewną dziedzinę rzeczywistości, bądź zdania, które zostały w tym zespole wyróżnione. Zdania takie powinny spełniać zadane warunki poznawcze. Zadaniem rozumującego jest wyszukanie w danym mu zespole zdań lub skonstruowanie zdań spełniających te warunki. Struktura takich rozumowań różni się istotnie od struktury wnioskowań.
Przede wszystkim w układzie wyjściowym pojawiają się obok zdań sformułowania warunków które powinny poszukiwane zdania spełnić. Warunki te nie są zdaniami w sensie logicznym (są to zdania gramatyczne), lecz są normami lub problemami wyrażonymi na przykład za pomocą funkcji zdaniowych. W układzie wyjściowym musi także wystąpić zdanie będące podstawą rozumowania. Istotnym celem rozumowania jest tu nie jak przy wnioskowaniach uznanie lecz dobranie zdania spełniającego określone warunki. Dobrane zdanie nie musi być ani prawdziwe, ani uznane, może należeć do danego zespołu jako przypuszczenie, jako wypowiedź problematyczna lub w tym charakterze zostać do zespołu zdań włączone.
Istota twórczości naukowej w istocie rozumnej polega na:
wprowadzaniu do odpowiedniej dziedziny wiedzy twierdzeń czyli zdań ostatecznie uzasadnionych
wyprowadzeniu ich logicznych następstw (konsekwencji) lub formalnym ich przekształceniu
ustalaniu lub odkrywaniu związków zachodzących między zdaniami, które nalezą do danej dziedziny wiedzy ewentualnie między zdaniami należącymi do danej dziedziny wiedzy a zdaniami właśnie do tej dziedziny wprowadzanymi lub w tej dziedzinie konstruowanymi.
Wnioskowania pozwalają na :
uznawanie składników zdań uznanych ze zdań złożonych ╞ A oraz ╞ A→B ╞ B
uznawanie zdań skonstruowanych z danych zdań ╞ A oraz ╞ B ╞ A∧B
przekształcanie zdań
Do rozumowań prostych należą także czynności dobierania do danych zdań takich, które pozostają do nich w określonych z góry relacjach rozumowania. Te prowadzą również do wzbogacenia wiedzy przez konstruowanie lub wyróżnianie zdań, które mogą być uważane za opisy stanów rzeczy.
Czynności wyróżnienia i konstrukcji zdań będziemy łącznie nazywać czynnościami doboru . Dobór zdań jest rozumowaniem składającym się z:
uświadomienia sobie pewnej sytuacji wyjściowej
ujawnienia związków zachodzących między danymi zdaniami
wyróżnianie lub zbudowania zdanie, które spełnia warunki podane w sytuacji wyjściowej
przy rozumowaniu złożonym - składa się z ewentualnego poznawczego ustosunkowania się do zdań skonstruowanych lub wyrażonych
Schemat:


(…)

… i dobieranie zdań na podstawie implikacji zwykłej bywa zwykle poznawczo niecelowe i prowadzić może do absurdów. Aby uniknąć takich sytuacji trzeba odpowiednio ograniczyć dziedzinę zdań dobieranych. Ograniczenia można dokonać albo wykluczając implikację zwykłą albo wprowadzając warunek, że zarówno podstawą A jaki i zdaniem dobieranym B mogą być tylko konkretyzacje prawidłowości dedukcyjnych, empirycznych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz