Wyrównywanie potencjałów aerodynamicznych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wyrównywanie potencjałów aerodynamicznych - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Wyrównywanie potencjałów aerodynamicznych wokół pola pożarowego Dysypację energii (J/m3) w dowolnej bocznicy sieci wentylacyjnej, w tym również w polu pożarowym, oblicza się wzorem lfv=RnVn2 gdzie :Rn- opór normalny pola pożarowego(kg/m7),Vn- strumień objętości normalnej powietrza przepływającego przez pole pożarowe(m3/s).Z zależności wynika że strumień objętości powietrza jest określany wzorem Vn= Ifv/Rn Z tego wynika, że strumień ten a zatem również i ilość tlenu w polu pożarowym, jest tym mniejsza ,im większy jest opór Rnpola pożarowego lub im mniejsza jest dysypacja energii. W ogólnym przypadku w aktywnej bocznicy sieci wentylacyjnej występują: spadek potencjału aerodynamicznego∂(J/kg),dysypacja energii lf(J/kg) oraz depresja naturalna (cieplna) ln(j/kg).Miedzy wielkościami zachodzi związek ∂=lf-ln, zgodnie z pracą ∂=d-w, w której d,w oznaczaja odpowiednio potencjał aerodynamiczny w przekroju krańcowym dopływu(d) i wypływu(w) wyrobiska. Gdy wyrównamy potencjały,tzn. gdy dw wówczas nastąpi wstrzymanie dopływu powietrza kopalnianego do pola pożarowego. Gdy strumień objętości Vn powietrza kopalnianego równa się zero (Vn=0),wtedy stopniowo maleje zapas tlenu wewnątrz tego pola i ogień gaśnie.Tak więc, jeśli dla pola pożarowego w którym występuje depresja cieplna,dw i lnltp, to strumień objętości Vn→0 i wtedy występują dogodne warunki gaszenia ogniska pożaru w otamowanej przestrzeni. Depresję naturalną (cieplną) ln można obliczyć ze wzoru przybliżonego ln = (ko)/(k-1)[pw(po /p)1/k-pd(po/pd)1/k]-0,5(d+w)(pw-pd),gdzie: pw, pd i d, w oznaczają odpowiednio ciśnienia statyczne, bezwzględne (Pa) w przekroju dopływu i wypływu oraz objętości właściwej powietrza w tych przekrojach. Dysypację energii boliczamy według wzoru lf = -0,5(d+w)(pw-pd) - 0,5(ww2-wd2) - g(zw- zd) Niekiedy jednak do pomiaru dysypacji energii (energii rozproszenia) stosowane są mikromanomery pochyłe i węże grubościenne. Stosując tę metodę zakłada się, że sieć wentylacyjna kopalni jest siecią pasywna, w której w wyrobiskach górniczych za wyjątkiem pola pożarowego, nie są generowane depresje naturalne (cieplne).Jeśli rozpatruje się pole pożarowe, w którym występuje depresja pożaru lnp., to często depresję wyznacza się w następujący sposób. Dla zamkniętego oczka sieci wentylacyjnej skład którego wchodzi bocznica sieci obejmująca pole pożarowe 1-d-2-c-1,układa się równanie oczkowe w następującej postaci ∂1-2=lmT1+lmT2+lfa-b-lnp. gdzie:lmT1,lmT2-odpowiednio dysypacje energii w wlotowej (T1)i wylotowej (T2) tamie pożarowej ,lfa-b-dysypacja energii zachodząca wewnątrz pola pożarowego między tymi tamami.
11.8.1.Wyrównanie potencjałów aerodynamicznych za pomocą bocznicy gaszącej i tamy gaszącej.

(…)

… schematy na rys. (b, d)
11.8.3.Wyrównanie potencjałów aerodynamicznych za pomocą wentylatora w tamie regulacyjnej. Jeżeli nie ma udzielnej drogi , którą płynęłoby powietrze przewietrzające tamy pożarowe bądź jeśli niema możliwości łatwego i szybkiego uzyskania tej drogi , stosuje się wyrównanie potencjałów aerodynamicznych wokół pola pożarowego za pomocą wentylatora w tamie dławiącej. W polu pożarowym otamowanym przy węzłach 2 i 5 w kopalni podanej na rys.(a ) znajdującym się w warunkach potencjalnych przedstawionych na rys. (b) zainstalowano tamę dławiącą TR1 z wentylatorem ssącym powietrze z przestrzeni między tamą pożarową TP1 i tama dławiącą TR1 rys(c).Wentylator pracuje w obiegu zamkniętym powietrza :przestrzeń przed tamąTR1 - okienko w tamie TR1 - przestrzeń między tama TR1 i tama pożarowa TP1…
… oraz po wykonaniu takiej komory przedstawiono na rys. c) i d). Rurociągi obiegowe, w zależności od długości i przewidywanej szczelności tamt TR2, mogą być wykonane z rur średnicy 100, 150, 180, 200 mm lub z lutni kołnierzowych średnicy 300, 400, 500, 600, 700 lub 800 mm.
11.8.7.Wyrównanie potencjałów aerodynamicznych za pomocą wielostronnych komór gaszących.
Przyspieszenie likwidacji pól pożarowych za pomocą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz