WYROK ZAOCZNY wydaje się go, gdy pozwany, mimo prawidłowego doręczenia mu pozwu, nie podejmie obrony w procesie cywilnym - art. 339 Kpc: § 1. Jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny. § 2. W tym wypadku przyjmuje się za prawdziwe twierdzenia powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą , jeżeli nie budzą one uzasadnionych wątpliwości co do zgodności z prawdziwym stanem rzeczy. Wydanie wyroku zaocznego jest zatem dopuszczalne, gdy zachodzą łącznie następujące przesłanki:
pozwany nie stawił się na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze w niej udziału;
pozwany nie złożył w sprawie żadnych wyjaśnień;
pozwany nie zgłosił wniosku o przeprowadzenie rozprawy w jego nieobecności.
Wyrok zaoczny zastrzeżony - w wypadkach, w których na dzień rozprawy nie doszedł dowód doręczenia pozwanemu wezwania na rozprawę, sąd może w ciągu najbliższych 14 dni wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, jeżeli w tym czasie otrzyma potwierdzenie odbioru.
Wyrok zaoczny zostaje zaopatrzony przez sąd rygorem natychmiastowej wykonalności z urzędu. Wyrok zaoczny doręcza się obu stronom wraz z pouczeniem o przysługujących im środkach zaskarżenia. Przeciwko wyroki zaocznemu przysługuje:
powodowi - apelacja;
pozwanemu - szczególny środek zaskarżenia w postaci sprzeciwu (termin wniesienia: 1 tydzień od doręczenia wyroku); w sprzeciwie pozwany obowiązany jest do przytoczenia zarzutów przeciwko żądaniu pozwu i obowiązany jest przedstawić fakty i dowody na ich uzasadnienie.
UWAGA! Jeżeli pozwany wniósł odpowiedź na pozew nie jest możliwe wydanie wyroku zaocznego. Sprzeciw od wyroku zaocznego rozpoznaje ten sam sąd I instancji który wydał wyrok zaoczny, sprzeciw ma charakter niedewolutywny, koszty rozprawy zaocznej i sprzeciwu ponosi pozwany choćby następnie wyrok zaoczny został uchylony chyba że niestawiennictwo było niezawinione lub nie dołączono do akt nadesłanych do sądu przed rozprawą wyjaśnień pozwanego Wyrok może być oparty na uznaniu powództwa, sąd jest związany takim uznaniem chyba że uznanie jest sprzeczne z prawem lub zws lub zmierza do obejścia prawa Wyrokowi z uznania sąd z urzędu nadaje rygor natychmiastowej wykonalności
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)