To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wyposażenie wyrobiska
Każde wyrobisko, a szczególnie podziemne musi być odpowiednio odwodnione, przewietrzane i oświetlone, tak aby ludzie nie byli narażeni na choroby czy wypadki podczas pracy z powodu zanieczyszczeń gazowych, śliskich nawierzchni, niedostatecznie oświetlonych miejsc pracy itp. Wszelkie wycieki wody muszą być natychmiast lokalizowane, ujmowane i odprowadzane poza zasięg frontu pracy. Należy rozważyć czy nie wykonywać od razu stałego systemu odwodnienia budowli podziemnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyrobiska podziemne wykonywane zgodnie ze spadkiem, ponieważ woda spływa wówczas w kierunku frontu pracy. Należy ją natychmiast ujmować i odwrotnie skierowanymi rowkami lub rynnami odprowadzić na zewnątrz budowy (rys. 11.6). Wykopy otwarte wymagają także ujęcia wód powierzchniowych zgodnie z zaleceniami przygotowania dna wykopu do robót budowlanych lub przez powierzchniowe sprowadzanie wody do studni zbiorczej, skąd zostaje przeprowadzona do systemu odprowadzania wód powierzchniowych.
W warunkach robót podziemnych musi funkcjonować stała wymiana powietrza w ilości co najmniej 1,5 m3/min na każdego pracującego człowieka. Oddzielnym zagadnieniem jest odprowadzanie gazów trujących pochodzących od robót strzałowych łub wydzielających się z górotworu albo z silników spalinowych. Tego typu gazy muszą być natychmiast pochłaniane urządzeniami ssawnymi, a oprócz tego wymianę powietrza przypadającą na jednego pracującego należy zwiększyć do 3 m3/min. Można wyróżnić trzy systemy przewietrzania wyrobiska (rys. 11.6): • tłoczący świeże powietrze do miejsca pracy
• ssący zanieczyszczone, zagazowane powietrze z miejsca jego zanieczyszczenia,
• ssąco-tłoczacy odprowadzający powietrze zanieczyszczone i dostarczające świeże za pomocą dwóch przewodów wentylacyjnych.
Oprócz stacji wentylatorów w systemie wentylacji mamy krótkie przewody zwane lutniami, które tworzą rurociąg wentylacyjny - lutniociąg. Lutnia składa się z segmentów metalowych długości 2—3 m z blachy grubości 1,2—2 mm, które podwiesza się najczęściej w górnych narożnych partiach wyrobiska. Do ostatniego stałego segmentu dołącza się harmonijnie składany przenośny segment brezentowy, który na bieżąco wydłuża lutniociąg dopóty, dopóki nie zostanie zainstalowany następny segment stały. W systemie tłokącym do lutni podajemy świeże powietrze, w systemie ssącym - pobieramy zanieczyszczone. Lutniociąg może pracować wymiennie w zależności od potrzeb. W systemie ssąco-tłoczącym są dwa rurociągi i każdy z nich pracuje zgodnie z jego przeznaczeniem. W przypadku wymiany powietrza należy również uwzględnić ewentualne zasilanie sprężonym powietrzem narzędzi i urządzeń roboczych, które mogą być dodatkowym źródłem dostawy świeżego powietrza. W takiej sytuacji może się okazać, że wystarczy jedynie odprowadzenie zanieczyszczeń. System ssąco-tłoczący powinien być stosowany w przypadku prowadzenia robót strzałowych. Jest on uruchamiany na czas obowiązkowego przewietrzania wyrobiska.
(…)
… elektryczne instaluje się za pomocą przewodów izolowanych i osprzętu hermetycznie zabezpieczonego. Wszystkie instalacje i osprzęt muszą być zainstalowane w dogodnych miejscach i dobrze zabezpieczone przed możliwością uszkodzenia, co nie jest łatwe w warunkach ograniczonej przestrzeni wyrobisk podziemnych. Lokalnie miejsca pracy mogą być oświetlone lampami przenośnymi, ale o niskim napięciu 12-24 V…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)