wentylacja odrębna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1610
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wentylacja odrębna - omówienie - strona 1 wentylacja odrębna - omówienie - strona 2 wentylacja odrębna - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

WENTYLACJA ODRĘBNA - wg J. Roszkowskiego
SPOSOBY PRZEWIETRZANIA LUTNIOCIĄGAMI
Rozróżnia się przewietrzanie tłoczące, ssące i kombinowane (ssące i tłoczące) ­rys. 8.1.
Zaletami przewietrzania tłoczącego są:
- korzystniejsze cieplne warunki pracy w samym przodku, większe natęże­nie chłodzenia,
- mniejsze straty powietrza,
- intensywniejsze usuwanie szkodliwych gazów z przodku.
Wadą przewietrzania tłoczącego jest odpływ zużytego powietrza przez wyro­bisko, co przedłuża czas przewietrzania wyrobiska jako całości. Wada ta uwidacz­nia się szczególnie w wyrobiskach metanowych i wznoszących się, gdyż metan, jako lżejszy od powietrza, trudno schodzi w dół i gromadzi się pod stropem, gdzie intensywność przewietrzania jest mała.
Jeżeli chodzi o przewietrzanie wyrobiska jako całości, a nie tylko przestrzeni przyprzodkowej, to znacznie skuteczniejsze jest przewietrzanie ssące. Usuwa ono bowiem szkodliwe domieszki (gazy odstrzałowe lub wydzielające się w przodku) w stanie bardziej skoncentrowanym. Potrzeba więc znacznie krótszego czasu i mniejszej ilości powietrza na rozrzedzenie gazów do stanu bezpiecznego.
Gdy chodzi o warunki pracy w przodku i usunięcie z niego szkodliwych gazów w możliwie najkrótszym czasie, wówczas należy zastosować przewietrzanie tłoczą­ce. Jeżeli zaś chodzi o stworzenie możliwie najkorzystniejszych warunków w całym wyrobisku ślepym, to lepsze jest przewietrzanie ssące. W celu wykorzystania ko­rzystnych stron obu sposobów przewietrzania stosuje się sposoby kombinowane (rys. 8.1c).
Wentylację kombinowaną, tj. początkowo po odstrzeleniu w przodku ssącą, a następnie tłoczącą uzyskać można przez:
zmianę kierunku obrotów wirnika wentylatorów osiowych, zastosowanie urządzenia rewersyjnego,
zastosowanie dwóch wentylatorów oraz manewrowanie odpowiednimi za­suwami Z1 i Z2 (rys. 8.1d).
Wentylator lutniowy, niezależnie od sposobu przewietrzania lokalnego, powi­nien być zainstalowany w odległości 8 do 15 m od wyrobiska przewietrzanego odrębnie (wyprowadzenie do prądu obiegowego). Natomiast odległość końca lut­niociągu od czoła przodku wyrobiska ślepego nie powinna być większa od 10 m w polach niemetanowych i 6 m w polach metanowych przy wentylacji ssącej i odpowiednio 10 i 8 m przy wentylacji tłoczącej.
Do przewietrzania lokalnego stosuje się lutnie metalowe o średnicach 400, 500 i 600, 800 i 1000 mm oraz lutnie elastyczne o średnicach od 400 do 1000 mm. Dłu­gość pojedynczych lutni metalowych wynosi 2,0 lub 2,5 m, a elastycznych 10 do 15 m.
Lutnie metalowe o małych średnicach łączy się w lutniociąg przez wsuwanie, a o średnicach większych 600, 800, 1000 mm przez z śrubowanie kołnierzy. Wadą lutni metalowych jest znaczna ich masa, trudności z uszczelnieniem połączeń, z czym związane są duże straty powietrza.


(…)

… takich porównań w latach 1970-1973 w jednej z kopalń przeprowadzono cykl pomiarów dołowych na dwu instalacjach lutniowych. Jedna z nich zabudowana była w poziomym przekopie długości 900 m, wyłączonym z ruchu dla przeprowadzenia pomiarów. Druga zabudowana była w przekopie drą­żonym, który miał uzyskać końcową długość 1360 m.
Szczegóły dotyczące przeprowadzanych pomiarów oraz zestawienia uzyskiwa­nych…
… każdego następnego wentylatora trzeba przebudowywać na nowe miejsca wszystkie pozostałe wenty­latory. Obecnie "Szczegółowe przepisy prowadzenia ruchu i gospodarki złożem w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny i brunat­ny" wymagają, aby wentylatory lutniowe były zainstalowane na początku lutnio­ciągu w prądzie powietrza wytworzonym przez wentylator główny.
Zastosowania specjalne…
…. Aby to było moż­liwe, muszą być spełnione dwa warunki:
- instalacja wentylacyjna powinna być tak budowana, aby istniała możliwość stosowania na przemian wentylacji ssącej i tłoczącej,
- instalacja wentylacyjna powinna być zaopatrzona w urządzenie do wyko­nywania rewersji wentylacji, sterowane przez załogę z przodku.
Warunek pierwszy może być łatwo spełniony przez zastosowanie lutni łączonych na styk (a nie wsuwanych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz