Wynagrodzenia i świadczenia związane z pracą - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wynagrodzenia i świadczenia związane z pracą - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Wynagrodzenia i świadczenia związane z pracą : K.P. rozróżnia wynagrodzenia od innych świadczeń majątkowych przysługujących pracownikowi ze stosunku pracy. Wynagrodzenie za pracę jest obowiązkowym świadczeniem pracodawcy w zamian za świadczoną pracę, posiadającym wartość majątkową o charakterze okresowym, spełniane na rzecz pracownika w ramach stosunku pracy. Wynagrodzenie za pracę jest: a) świadczeniem za stosunku pracy. W ramach innych stosunków pracy możemy mówić o wynagrodzeniu a nie wynagrodzeniu za pracę.
b) jest to świadczenie o charakterze obowiązkowym więc może być realizowane w trybie roszczeniowym. Inne świadczenia, np. nagroda nie są wynagrodzeniem za pracę i nie mają charakteru roszczeniowego.
c) świadczenie to ma wartość majątkową wyrażoną w pieniądzu a wyjątkowo też w naturze. Wynagrodzenie jest świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę. Jest zasada od której w P.P. są wyjątki. Wynagrodzenie co do zasady jest świadczeniem wypłacanym z dołu, a więc za pracę już wykonaną. Przedmiotem wynagrodzenia jest praca wykonana niewadliwe, ale również wadliwie ale z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Jeśli przedmiot wynagrodzenia został wykonany wadliwie z winy pracownika zasadniczo wynagrodzenie nie przysługuje chyba że wadę usunął. Zasadniczo więc przedmiotem wynagrodzenia jest wykonana praca. Wyjątkowo wynagrodzenie za pracę przysługuje jeśli praca nie została wykonana, a więc za czas nie niewykonywania pracy. W grę wchodzą różnego rodzaju przerwy w świadczeniu pracy. Jeśli praca nie została wykonana z powodu niemożności jej świadczenia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, jak też z powodu różnego rodzaju przerw w wykonywaniu pracy, to pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę jeżeli był gotów do wykonywania tej pracy. Nie jest to wynagrodzenie w pełnej wysokości lecz tzw. wynagrodzenie podstawowe (zasadnicze) określone stawką osobistego zaszeregownia. Jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony pracownikowi przysługuje 60% otrzymanego wynagrodzenia za pracę. Szczególnego rodzaju przerwą w wykonywaniu pracy są tzw. przestoje. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz