Wynagrodzenia - aspekty prawne wynagrodzeń

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 1379
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wynagrodzenia - aspekty prawne wynagrodzeń - strona 1 Wynagrodzenia - aspekty prawne wynagrodzeń - strona 2 Wynagrodzenia - aspekty prawne wynagrodzeń - strona 3

Fragment notatki:

WYNAGRORDZENIA
Aspekty prawne wynagrodzeń. Rozpatrując jakikolwiek system wynagrodzeń należy uwzględnić go w ramach obowiązujących przepisów prawnych oraz innych regulacji, które dany kraj zobowiązał się przestrzegać. Tylko w tym przypadku można mówić o stosowalności danego systemu w rozpatrywanym kraju. W Polsce mamy do czynienia z następującymi instrumentami regulacyjnymi:
instrumentami prawnymi,
instrumentami społecznymi
Do instrumentów prawnych zaliczyć można:
kodeks pracy, układy zbiorowe pracy, zakł adowe regulaminy wynagradzania, umowa o pracę. Z kolei wśród instrumentów społecznych mają odniesienie:
regulacje międzynarodowych organizacji na rzecz ochrony pracy i pracownika (np. Międzynarodowa Organizacja Pracy),
regulacje międzynarodowych organizacji na rzecz praw człowieka, w tym godziwego wynagrodzenia (najważniejszym dokumentem jest Europejska Karta Społeczna uchwalona przez Radę Europy),
działalność związków zawodowych. Kodeks Pracy Podstawowym instrumentem prawnym, który reguluje kwestie wynagrodzenia w Polsce jest Kodeks Pracy , który został uchwalony w dniu 26 czerwca 1974 roku. W dokumencie tym znalazły rozwiązanie m.in. następujące kwestie:
ogólne zasady ustalania wynagrodzenia za pracę, gdzie określono m.in. poziom najniższego wynagrodzenia jakie może otrzymać pracownik,
zasady ochrony wynagrodzenia za pracę, jak np. potrącenia, czy sposób dokonywania wypłat,
świadczenia, jakie przysługują pracownikowi w okresie czasowej niezdolności do pracy,
tzw. obligatoryjne składniki wynagrodzeń.
Wynagrodzenie jest podstawowym elementem prawnego stosunku pracy w Polsce. Wynagrodzenie można otrzymywać w ramach jednego z trzech istniejących stosunków pracy:
wynagrodzenie w ramach powszechnego stosunku pracy,
uposażenie w ramach służbowego stosunku pracy,
wynagrodzenie w ramach spółdzielczego stosunku pracy.
Powyższy podział wynika ze stosowania różnych aktów prawnych regulujących wynagradzanie pracowników.
Wynagrodzenie za pracę powinno posiadać cechy, które określono w Kodeksie pracy oraz powinno być określone w umowie o pracę lub innym akcie, na podstawie którego powstaje stosunek pracy.
Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu Pracy, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy jest obligatoryjnym punktem umowy o pracę. Powinno ono być ustalone w taki sposób, aby odpowiadało w szczególności:
rodzajowi wykonywanej pracy,
kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonaniu,
uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy,
było wynagrodzeniem godziwym.


(…)

….
Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ z 16 grudnia 1966r., który Polska ratyfikowała w 1977r. oraz Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948r. definiują również pojęcie godziwego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na fakt, że Europejska Karta Społeczna tworzy wraz z Europejską Konwencją Praw Człowieka z 1950r. regionalny…

Do społecznych instrumentów kształtowania wynagrodzeń, które mają swoje odzwierciedlenie w regulacjach prawnych w Polsce, zaliczyć należy:
Europejską Kartę Społeczną,
Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych,
Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
Spośród wymienionych powyżej regulacji Europejska Karta Społeczna odgrywa dominującą rolę w kształtowaniu wynagrodzeń w Polsce.
Europejska…
… stosunku pracy,
zezwolenie na potrącenia z płac tylko w warunkach i w granicach przewidzianych w ustawodawstwie krajowym lub określonych w układach zbiorowych albo w orzeczeniach arbitrażowych,
Z powyższych punktów wynika, że istota płacy godziwej polega na zapewnieniu poziomu minimum socjalnego (stąd często nazywa się ją progiem biedy). Jednak w Karcie nie zostało wyjaśnione jak należy wyliczać poziom minimum socjalnego, a także wyszczególnione punkty Karty nie zostały zdefiniowane precyzyjnie. Trud interpretacji Europejskiej Karty Społecznej wziął na siebie Komitet Niezależnych Ekspertów (KNE).
Podstawowym elementem, który wymaga interpretacji jest pojęcie wynagrodzenia, tzn. jakie składniki należy brać pod uwagę przy wyznaczaniu minimum. Pojęcie wynagrodzenie zostało zdefiniowane 1 lipca 1949r…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz