Wymiar kary-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 2268
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wymiar kary-opracowanie - strona 1 Wymiar kary-opracowanie - strona 2 Wymiar kary-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

WYMIAR KARY Wymiar kary — ustawowy, — sądowy. 1. Ustawowy wymiar kary - ustanawia granice kary, które ustawa określa dla danego sprawcy za popełnienie zarzucanego mu przestępstwa. Granice te wynikają głównie z sankcji przepisu określające to przestępstwo, ale wpływają na nie i inne przepisy, np. przepisy o recydywie. Najczęściej odpowiada sankcji przewidzianej za dany typ przestępstwa w części szczególnej KK lub innej ustawie karnej, ale pojęć tych nie należy utożsamiać, gdyż zagrożenia ustawowe modyfikować mogą także normy zawarte w przepisach części ogólnej KK. Chodzi tu jedynie o regulacje mające charakter obligatoryjny, które zmieniają granice sankcji za dane przestępstwo. Nie można zaliczać tu modyfikacji wynikających z nadzwyczajnego złagodzenia lub obostrzenia kary chociażby były one określone w ustawie jako obligatoryjne. Sposób ukształtowania ustawowego wymiaru kary określa granice swobody sędziowskiej. Zasada ograniczonej ( względnej ) swobody sądów w wymiarze kary. 2. Sądowy wymiar kary - nazywany niekiedy także sędziowskim wymiarem kary, rozumiemy orzeczenie kary przez sąd konkretnemu sprawcy w konkretnej sprawie karnej. Kara orzeczona za konkretny czyn. Określenie wymiaru kary, środka karnego albo środka związanego z poddaniem próbie ( probacyjnego ) wobec sprawcy przestępstwa, którego wina została udowodniona w postępowaniu karnym. Następuje on w granicach ustawowego zagrożenia, przy uwzględnieniu wskazanych w ustawie zasad i dyrektyw wymiaru kary i innych środków karnych, tj. w ramach ustawowego wymiaru tych kar i środków. Sądowym wymiarem kary rządzą określone zasady - idee kształtujące dany system, które mają znaczenie normatywne w tym sensie, iż regulują one sposób rozstrzygania kwestii związanych ze stosowaniem przepisów o orzekaniu kar i środków karnych. Wątpliwości należy rozstrzygać zgodnie z odpowiednią zasadą. Do zasad sądowego wymiaru kary możemy zaliczyć: - zasadę swobodnego uznania sędziowskiego w ramach ustawy, zasada ta wynika z treści początkowego fragmentu art. 53 § 1 KK „sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę...” wiąże się z konstytucyjnie gwarantowaną niezawisłością sądów, które podlegają tylko Konstytucji i ustawom. Oznacza to, że nikt nie ma prawa wywierać nacisku na sąd lub w inny sposób wpływać na wydawane wyroki. Swoboda sędziowska nie oznacza jednak dowolności, jej ramy zakreśla ustawowy wymiar kary za poszczególne typy przestępstw oraz obowiązek kierowania się przez sąd wskazanymi w ustawie zasadami czy dyrektywami wymiaru kary lub środków karnych. - humanitaryzm kary, art. 3 KK kary oraz środki karne przewidziane w KK stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, w szczególności z poszanowaniem godności człowieka. Przy wymiarze i wykonaniu kary oraz środków karnych nakazuje kierowanie się godnością człowieka, a w szczególności dążeniem do minimalizowania dolegliwości wynikających z kar i środków karnych, naturalnie w granicach określonych ich celami.

(…)

… jako kary samoistnej. W wypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności lub ograniczenia wolności, obok którego orzeczono grzywnę, faktyczne pozbawienie wolności zalicza się na poczet grzywny. Zaliczalność okresu tymczasowego aresztowania zastosowanego w innej sprawie, w której postępowanie umorzono lub uniewinniono oskarzonego, na poczet orzeczonej kary - art. 417 KPK. Art. 63…
… zawieszenia jej wykonania za przestępstwo umyślne. Zasada nie dotyczy występków o dużej społecznej szkodliwości, a tym bardziej zbrodni, gdzie konieczne jest orzekanie bezwzględnej kary pozbawienia wolności ( w wypadku zbrodni najniższy wymiar wynosi 3 lata i nie podlega instytucji warunkowego zawieszenia wykonania kary ).
- zasada zaliczania faktycznego pozbawienia wolności na poczet orzeczonych kar…
… możliwość wyboru rodzaju kary, sąd orzeka karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania tylko wtedy, gdy inna kara lub środek karny nie może spełnić celów kary. Akcentuje się prymat kar wolnościowych, dotyczy to szczególnie sankcji alternatywnych, gdzie orzeczenie kary pozbawienia wolności stanowi środek ostateczny. Zasada ta rozciąga się także na występki zagrożone karą pozbawienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz