Przedstaw wymagania formalne stawiane protokołom. Zgodnie z art. 148 § 1 kpk, protokół musi zawierać: oznaczenie czynności, jej czasu i miejsca oraz osób w niej uczestniczących, przebieg czynności oraz oświadczenia i wnioski jej uczestników, wydane w toku czynności postanowienia i zarządzenia, a jeżeli sporządzono je odrębnie, wzmiankę o ich wydaniu, w miarę potrzeby - stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu czynności. Protokół sporządza się z możliwą dokładnością, a osoby biorące udział w czynności mają prawo żądania zamieszczenia wszystkiego, co ich dotyczy z pełną dokładnością.
Czasem jednak przepisy szczególne stawiają dodatkowe wymogi. I tak np. protokół zatrzymania rzeczy i przeszukania musi zawierać dodatkowo: wskazanie sprawy, z którą zatrzymanie lub przeszukanie ma związek, podanie dokł. godziny rozpoczęcia i zakończenia czynności, dokł. listę zatrzymanych rzeczy i ew. ich opis, wskazanie polecenia sądu (prokuratora), na podst. którego dokonano czynności (art. 229). W protokole zatrzymania osoby - dodatkowo dane osobowe zatrzymanego i zatrzymującego oraz datę, godzinę, miejsce i przyczynę zatrzymania (art. 244 § 3).
Wszelkie poprawki i skreślenia wymagają omówienia podpisanego przez osoby podpisujące protokół, zapis omówienia wprowadza protokołujący.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)