To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykonywanie złączy
Wykonanie złączy między elementami prefabrykowanymi wymaga wielu czynności, których przeprowadzenie powinno zapewnić złączu możliwość spełnienia wszystkich niezbędnych funkcji konstrukcyjnych i izolacyjnych. Funkcję wyłącznie konstrukcyjną spełniają połączenia w formie trzpieni betonowych lub żelbetowych i połączenia metalowe (stosowane obecnie najczęściej połączenie stalowe spawane).
Wykonanie połączenia betonowego niezbrojonego polega na wypełnieniu mieszanką betonową kanału powstającego na styku sąsiednich prefabrykatów. W niektórych przypadkach przed wypełnieniem takiego złącza trzeba je dodatkowo zadeskować. W tym celu przy wznoszeniu budynków systemowych najlepiej posłużyć się typowymi dla systemu elementami de-skowaniowymi. Mieszankę betonową lub zaprawę cementową do wypełnienia złączy najlepiej jest przygotować z cementu szybkowiążącego. Klasa otrzymanego betonu powinna być zgodna z klasą określoną w projekcie. Złącza pionowe wypełnia się mieszanką betonową warstwami, posługując się lejem i konewką do betonu. W miejscach gdzie wypełniona spoina ma szerokość większą niż 6 cm, beton w złączu trzeba zagęszczać wibratorami wgłębnymi. W złączach poziomych mieszankę najlepiej układać kielnią. Jeżeli mamy do czynienia ze złączem żelbetowym, to przed przystąpieniem do betonowania należy w złącze wstawić odpowiednie, zgodne z projektem, zbrojenie, założyć łączniki i ewentualnie wykonać połączenia spawane. Do betonowania takiego złącza można przystąpić dopiero po dokonaniu odbioru zbrojenia. Do wykonania połączeń spawanych łukiem elektrycznym trzeba stosować elektrody, których typ jest podany w projekcie, i przestrzegać ogólnych warunków spawania. Prace te może prowadzić tylko wykwalifikowany spawacz. Je śli spoiny są dłuższe niż 250 mm, a ich grubość przekracza 10 mm lub jeśli spawane pręty mają grubość większą niż 20 mm, jest niezbędne ścisłe przestrzeganie zaleceń podanych w instrukcji spawania, która powinna być dołączona do projektu. Określa się w niej sposób spawania, kolejność układania spoin i warunki spawania. Ze względu na właściwą pracę połączeń spoiny nie powinny być zbyt krótkie. Ich minimalna długość wynosi:
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów na nakładkę jedną spoiną 10 średnic pręta,
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów na nakładkę dwiema spoinami bocznymi 5 średnic pręta,
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów z nakładkami jedną spoiną boczną 10 średnic pręta,
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów z nakładkami dwoma spoinami 5 średnic pręta,
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów z elementami płaskimi lub profilowanymi dwoma spoinami bocznymi 5 średnic pręta,
(…)
…. W złączach poziomych mieszankę najlepiej układać kielnią. Jeżeli mamy do czynienia ze złączem żelbetowym, to przed przystąpieniem do betonowania należy w złącze wstawić odpowiednie, zgodne z projektem, zbrojenie, założyć łączniki i ewentualnie wykonać połączenia spawane. Do betonowania takiego złącza można przystąpić dopiero po dokonaniu odbioru zbrojenia. Do wykonania połączeń spawanych łukiem…
… do powierzchni betonu,
— wypełnieniu spoin kitem trwale plastycznym, co wykonuje się ręcznie lub mechanicznie pistoletami do spoinowania; trzeba tu zwrócić uwagę, by uszczelnione powierzchnie prefabrykatów były czyste i suche. Izolacyjność cieplną złączy zapewnia się zwykle, wprowadzając w nie warstwę styropianu. Styropian trzeba przyciąć do odpowiedniego wymiaru i przykleić na całej długości złącza na tyle…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)