Wykonywanie złączy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 112
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykonywanie złączy - strona 1 Wykonywanie złączy - strona 2 Wykonywanie złączy - strona 3

Fragment notatki:

Wykonywanie złączy
Wykonanie złączy między elementami prefa­brykowanymi wymaga wielu czynności, któ­rych przeprowadzenie powinno zapewnić złą­czu możliwość spełnienia wszystkich niezbęd­nych funkcji konstrukcyjnych i izolacyjnych. Funkcję wyłącznie konstrukcyjną spełniają po­łączenia w formie trzpieni betonowych lub żelbetowych i połączenia metalowe (stosowa­ne obecnie najczęściej połączenie stalowe spa­wane).
Wykonanie połączenia betonowego niezbrojonego polega na wypełnieniu mieszanką beto­nową kanału powstającego na styku sąsied­nich prefabrykatów. W niektórych przypadkach przed wypełnieniem takiego złącza trzeba je do­datkowo zadeskować. W tym celu przy wzno­szeniu budynków systemowych najlepiej posłu­żyć się typowymi dla systemu elementami de-skowaniowymi. Mieszankę betonową lub zapra­wę cementową do wypełnienia złączy najlepiej jest przygotować z cementu szybkowiążącego. Klasa otrzymanego betonu powinna być zgod­na z klasą określoną w projekcie. Złącza piono­we wypełnia się mieszanką betonową warstwa­mi, posługując się lejem i konewką do betonu. W miejscach gdzie wypełniona spoina ma sze­rokość większą niż 6 cm, beton w złączu trze­ba zagęszczać wibratorami wgłębnymi. W złą­czach poziomych mieszankę najlepiej układać kielnią. Jeżeli mamy do czynienia ze złączem żelbetowym, to przed przystąpieniem do beto­nowania należy w złącze wstawić odpowiednie, zgodne z projektem, zbrojenie, założyć łączni­ki i ewentualnie wykonać połączenia spawane. Do betonowania takiego złącza można przystą­pić dopiero po dokonaniu odbioru zbrojenia. Do wykonania połączeń spawanych łukiem elektrycznym trzeba stosować elektrody, któ­rych typ jest podany w projekcie, i przestrzegać ogólnych warunków spawania. Prace te może prowadzić tylko wykwalifikowany spawacz. Je śli spoiny są dłuższe niż 250 mm, a ich grubość przekracza 10 mm lub jeśli spawane pręty mają grubość większą niż 20 mm, jest niezbędne ści­słe przestrzeganie zaleceń podanych w instruk­cji spawania, która powinna być dołączona do projektu. Określa się w niej sposób spawania, kolejność układania spoin i warunki spawania. Ze względu na właściwą pracę połączeń spoiny nie powinny być zbyt krótkie. Ich minimalna długość wynosi:
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów na nakładkę jedną spoiną 10 średnic pręta,
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów na nakładkę dwiema spoinami bocznymi 5 śred­nic pręta,
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów z nakładkami jedną spoiną boczną 10 średnic pręta,
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów z nakładkami dwoma spoinami 5 średnic pręta,
— przy spawaniu łukiem elektrycznym prętów z elementami płaskimi lub profilowanymi dwo­ma spoinami bocznymi 5 średnic pręta,

(…)

…. W złą­czach poziomych mieszankę najlepiej układać kielnią. Jeżeli mamy do czynienia ze złączem żelbetowym, to przed przystąpieniem do beto­nowania należy w złącze wstawić odpowiednie, zgodne z projektem, zbrojenie, założyć łączni­ki i ewentualnie wykonać połączenia spawane. Do betonowania takiego złącza można przystą­pić dopiero po dokonaniu odbioru zbrojenia. Do wykonania połączeń spawanych łukiem…
… do powierzchni betonu,
— wypełnieniu spoin kitem trwale plastycz­nym, co wykonuje się ręcznie lub mechanicznie pistoletami do spoinowania; trzeba tu zwrócić uwagę, by uszczelnione powierzchnie prefabry­katów były czyste i suche. Izolacyjność cieplną złączy zapewnia się zwy­kle, wprowadzając w nie warstwę styropianu. Styropian trzeba przyciąć do odpowiedniego wymiaru i przykleić na całej długości złącza na tyle…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz