Wykładnia przepisów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykładnia przepisów - strona 1 Wykładnia przepisów - strona 2

Fragment notatki:

Wykładnia przepisów Wykładnia prawa i jej rodzaje. Wykładnia to wyjaśnianie przepisów prawnych, ustalenie treści i zakresu obowiązywania. Podziała ze względu na podmiot: - autentyczna - dokonywana przez organ, który wydała przepis - polega na wiążącym wyjaśnieniu w samej ustawie karnej pojęć przez nią używanych ( tzw. Definicja ustawowe), poświęcony jest jej specjalny rozdział KK, ma charakter powszechnie obowiązujący, nie dopuszcza do nadawania przepisom innego znaczenia w drodze innych rodzajów wykładni ( taką moc ma wykładnia Trybunału Konstytucyjnego ). - legalna - przez organ państwowy (np. Trybunał Konstytucyjny), - praktyczna lub sądowa - przez organ państwowy w toku stosowania prawa (np. przez sąd w czasie rozstrzygania jakiejś sprawy), szczególne znaczenie wykładni Sądu Najwyższego, którego zadaniem jest kształtowanie jednolitej praktyki w stosowaniu prawa; podejmuje on też uchwały - największe znaczeniu dla wykładni prawa - doktrynalna lub naukowa - przez przedstawicieli nauki (jako jedyna jest nieobowiązująca), nie wiąże sądów i innych organów stosujących prawo. Podział ze względu na metodę ( sposoby ): - językowa ( semantyczna ) - wyjaśnianie treści wyrażeń użytych w ustawie na podstawie znaczenia, jakie nadaje się im w powszechnym języku polskim, na podstawie słów i reguł gramatycznych, metoda ta ma charakter priorytetowy; - celowościowa ( teleologiczna ) - bierze się pod uwagę cel, któremu ma służyć przepis, pomocne są motywy ustawodawcze; - logiczna - za pomocą logiki formalnej, a w szczególności metod wnioskowania tzw. logiki prawniczej, operuje się określonymi schematami wnioskowania ● wnioskowanie a maiori ad minus ( dedukcyjne ) ● wnioskowanie a minore ad maius ( indukcyjne ) ● wnioskowanie a contrario ( z przeciwieństwa pojęć ) - historyczna - znaczenie pomocnicze - lepsze wyjaśnienie treści przepisu lub instytucji przez prześledzenie genezy i ewolucji w unormowaniu prawnym danej kwestii; - systemowa - poszukuje wyjaśnienia przepisu na podstawie jego miejsca i funkcji w systemie prawa karnego. - prawno - porównawcza - bazuje na wnioskach wynikających z porównania danego przepisu lub instytucji z analogicznymi unormowaniami w innych systemach prawnych. Wykładnia to czynność myślowa zmierzająca do wyjaśnienia treści przepisu. Wykładnie: 1. przedmiotowa (dynamiczna) 2. podmiotowa (statyczna) - autentyczna (w k.k. art. 120 wyjaśnienie wyrażeń)

(…)

…, RPO to odpowiedzi na nie wpisane do Księgi Zasad Prawnych maja moc wiążącą dla SN
3. wykładnia wg zakresu: stwierdzająca, ścieśniająca, rozszerzająca ( nie mogą pogarszać sytuacji prawnej sprawcy)
Analogia to wnioskowanie o przypadku nieuregulowanym na podstawie przypadku uregulowanego, przez podobieństwo
- na korzyść sprawcy - na niekorzyść sprawcy, jest sprzeczna z nullum crimen sine lege 1. analogia z ustawy - analogia legis (obecnie tylko w prawie duńskim)
2. analogia z prawa - analogia iuris (wnioskowanie o przypadku nieuregulowanym z ducha prawa a nie na podstawie innego przepisu)
ANALOGIA W PRAWIE KARNYM
W przypadku braku normy prawnej regulującej daną kwestię, odnoszącej się do danej sytuacji powstaje problem prawny. W przypadku norm prawa karnego można wówczas zastosować analogię…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz