Wykład - Zimna Wojna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Zimna Wojna - strona 1 Wykład - Zimna Wojna - strona 2 Wykład - Zimna Wojna - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 1. 22.02.2008 r.
Prawo międzynarodowe do końca Zimnej Wojny nie było uznawane za ważny regulator na arenie światowej. Określenie „prawo międzynarodowe” pojawiło się dopiero w 1780 r. dzięki J. Benthamowi (International law). Wcześniej używano określenia „prawo narodów”. Ostatnim posługującym się tym terminem był L. Ehrlich, który dopiero w 1958r. zmienił tytuł swojego podręcznika na „Prawo międzynarodowe”. Prawo narodów (law of nations, droit des gens) pochodzi od łacińskiego ius gentium, które w starożytnym Rzymie regulowało zasady między podmiotami civitas a prowincjami, a w XVII w. zostało przekształcone w mało popularne ius inter gentes (prawo między narodami).
Historia prawa narodów nie jest oddzielną nauką. Była przedmiotem zainteresowania badaczy zwłaszcza w XIX i XX wieku. Franciszek Kasparek opisuje jak Polacy zajmowali się nauką prawa narodów. Duży rozwój następuje od okresu międzywojennego. Przoduje nauka niemiecka, aktywna jest również angielska. Niemcy czynią te badania bardziej systematycznie. Sir P. Vinogradoff w 1923 r. przedstawił wykład o historycznych typach prawa międzynarodowego. W Polsce jest znany również niemiecki profesor żydowskiego pochodzenia A. Nussbaum, który w 1947 r. opublikował „A Coucise History of the Law of Nations”. Praca ta miała charakter pionierski w dziedzinie prawa narodów. Kolejnym znanym badaczem tej tematyki jest W. Preiser, który w 1954 r. założył pierwszy instytut historii prawa międzynarodowego na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. Profesor Zbigniew Cybichowski w 1907 r. pod zaborem niemieckim opublikował „Antyczne prawo narodów”. W okresie międzywojennym prof. Karol Koranyi napisał „O średniowiecznych związkach miasta z prawem” w 1934 r. i w 1936 r. „Studia nad traktatami międzynarodowymi w średniowieczu”. Po II Wojnie Światowej są 2 zasadnicze ośrodki, które zajmowały się historią prawa narodów Kraków (przedstawiciele - L. Ehrlich ze Lwowa, który zajmował się szczególnie polską nauką prawa narodów zwłaszcza twórczością piętnastowiecznych prawników - Stanisława ze Skarbimierza i w szczególności Pawła Włodkowica; Ehrlich opublikował dzieła wybrane Włodkowica w wersji angielskiej, polskiej i łacińskiej, następnie w 1955 r. „Polski wykład prawa wojny”; następcą Ehrlicha był S.E. Nahlik, autor „Narodzin nowożytnej dyplomacji” oraz w 1981 r. skrypt „Prawo i stosunki międzynarodowe” - rozwój prawa międzynarodowego od starożytności) oraz Wrocław (przedstawiciele - lwowski prof. Stanisław Hubert przed II Wojną Świtową napisał pracę „O rozbiorach i odrodzeniu Rzeczpospolitej” w 1937 r., Lwów; „Zarys historii nauki prawa narodów okresu oświecenia” w 1949 r., Wrocław; K. Kocot i J. Kolasa; Karol Wolfie - „Duże i małe państwa w prawie międzynarodowym w latach 1814 - 1920”).


(…)

… się w XVII w. i stopniowo ta częstotliwość wzrasta
5. Konstytucjonalizacja prawa narodów - zwłaszcza po II WŚ, po Ziemnej Wojnie; niektórym traktatom próbuje się nadać wyższy charakter niż innym - ranga quasi - konstytucyjna (Karta Narodów Zjednoczonych); prawo narodów rozwija się na zasadzie linii prostej wzrastającej, tzn. że zmienia się wraz ze zmianami cywilizacji; czynnikami, które mają szczególne…
… westfalskiego, era francuska - po kongresie wiedeńskim, okres angielski- po drugiej wojnie światowej) Procesy związane z rozwojem historii prawa narodów
1. Sakralizacja i desakralizacja prawa narodów.
a) okres sakralny - prawo narodów nie jest ściśle oddzielone od bóstw, które są jednocześnie gwarantami prawa narodów i od nich płyną sankcje religijne; obowiązywał w okresie starożytności i średniowiecza…
… typową autarkią (miejscem całkowicie odciętym od reszty świata), dopiero od XIX w. rozwój po otwarciu drogi przez kolonistów; 3. Afryka - o jakichkolwiek prawach narodów możemy mówić dopiero od epoki kolonialnej - XIX w.; 4. Ameryki - rozwój od pocz. XVI w., zwłaszcza Meksyk i Peru.
Odrodzenie prawa narodów nastąpiło w tych regionach dopiero w Azji - XIX w., Afryce - po II WŚ, Ameryce - XX w. 3…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz