Zbrodnie międzynarodowe a tzw. przestępstwa konwencyjne
Zbrodnie międzynarodowe są to przestępstwa, których zapobieganiu i karaniu zainteresowana jest społeczność międzynarodowa jako całość. To naruszenie norm zwyczajowego PM, które chronią wartości uznane przez społeczeństwo międzynarodowe jako całość.
Wyróżnia się:
treaty crimes - czyli zbrodnie istniejące w PM, tzn. takie, które są ścigane na mocy traktatów międzynarodowych, tj. handel niewolnikami, handel ludźmi, w szczególności kobietami i dziećmi, tortury, przestępstwo apartheidu, dyskryminacji ze względu na rasę, płeć, religię, narodowość, pochodzenie etniczne, piractwo, rwanie kabli podmorskich, handel narkotykami, organami, kidnaping, pranie pieniędzy, a także przestępstwa konwencyjne przeciwko środowisku.
Zapobieganie treaty crimes służyć ma ochronie uniwersalnych wartości. Te zbrodnie ścigane są przez poszczególne państwa, które są stronami danych konwencji.
core crimes - czyli typowe zbrodnie międzynarodowe, tj. ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie agresji. Do ścigania core crimes powołuje się międzynarodowe sądy i trybunały karne. --
Zbrodnie międzynarodowe:
Pojęcie znane już od starożytności;
1890 i 1907 - dwie konferencje haskie (istotny czynnik ukształtowania się odp. Karnej za zbrodnie międzynarodowe); na tych konferencjach wprowadzono do języka międz. Pojęcie ludzkości. Ludzkość jako taka znajduje się pod ochroną prawną i istnieją czyny, które w tę ludzkość godzą!!!
Zbrodni międzynarodowe - najpoważniejsze zbrodnie wagi międzynarodowej, zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i pomyślności świata, które głęboko poruszyły sumieniami ludzkości;
MTK dla b. Jugosławii - zbrodnie międzynarodowe, to te przestępstwa, w których zapobieganie i karanie zainteresowana jest społeczność międzynarodowa jako całość. Przyjmuje się w doktrynie, że zbrodnia międz. Musi mieć charakter zwyczajowy (naruszenie normy międz. prawa zwyczajowego, która chroni wartości uznane przez społ.międz. jako całość za ważne).
Takie naruszenie normy PM, które jest połączone z zasadą indywidualnej odpowiedzialności karnej. Jakie mamy zbrodnie międzynarodowe?
Treaty crimes - np. piractwo, handel kobietami, przemyt narkotyków, pranie pieniędzy;
Care crimes - ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, zbrodnie agresji;
Do ścigania zbrodni międz. Społeczeństwo międz. Powołuje Trybunał Międzynarodowy;
Pierwszy quasi-trybunał został powołany w XV w. Koncepcja stworzenia stałego Tryb, międzynarodowego pojawiła się w okresie międzywojennym, jednak upadła ona z powodu II WŚ;
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)