To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZARYS HISTORII MYŚLI EKONOMICZNEJ I GOSPODARCZEJ CZĘŚĆ I (Polityka gospodarcza. Podręcznik dla studentów studiów nieekonomicznych, pod red. T. Włudyki, s. 25-44)
MERKANTYNIZM - wcześniej dominował kapitalizm kupiecki (od XV do XVIII wieku); termin służył do rozróżnienia sposobów pomnażania wartości i bogacenia się - system handlowy jak i rolniczy. Nie był jednolity, a poglądy głoszone przez głównie angielskich urzędników. Reprezentowany przez Thomasa Mun'a, A. de Mantchretien'a , Johna Law, Bishopa Berkley'a. Założeniem merkantylizmu było bogacenie się narodów i państw poprzez intensywną wymianę handlową, gromadzenie zasobów kruszcowych - zapłatę za nadwyżkę handlową (złoto srebro). Dopuszczono import tanich surowców. AUTARKIA GOSPODARCZA - polityka samowystarczalności, osiąganie nadwyżki handlowej, eliminacja zakupów w innych krajach.
FIZJOKRATYZM - powstał we Francji na początku XVIII wieku, głównym twórcą był Franciszek Quesnay. Fizjokratyzm to przede wszystkim rolnictwo, jako gałąź przynosząca czysty zysk, zarówno w sensie produkcji i etyki. Przekonania wywodziły się z religii, gdyż porządek naturalny jest podstawą racjonalnej działalności gospodarczej ludzi oraz ich świadomego wyboru. System gospodarczy opiera się na własności indywidualnej i wolności postępowania myśli. REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA - wynalazki: maszyna parowa, przędzalnicza powodują wzrost wydajności pracy - produkcja maszynowa, pojawia się konkurencja wolnorynkowa i zjawisko „niewidzialnej ręki rynku” (A. Smits)
ROZWÓJ PRZEMYSŁU W USA - eksportowane towary amerykańskie miały duży rynek zbytu (głównie pszenicy), Stany zaczęły także handel z Brazylią (kawa). Sprowadzone wynalazki powodują rozwój systemu fabrycznego w USA, tym samym rozwój kapitalizmu, którego specyficzną cechą był intensywny rozwój finansowy. W Stanach szybciej niż w Europie zaczął się rozwijać sektor finansowo-bankowy. Pierwsza giełda zaczęła działać w 1971 roku w Filadelfii, Nowym Jorku i Bostonie. PODATEK JEDYNY - rodzaj opodatkowania wartości ziemi oraz minimalizował koszty poboru podatków.
CŁA PROTEKCYJNE - chronią wytwórczość amerykańską.
PRAWO RYNKÓW - podaż tworzy swój własny popyt.
REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA W EUROPIE ŚRODKOWO - WSCHODNIEJ - Europa Środkowa i Wschodnia były zacofane w stosunku do zachodu. Przeważały rękodzieła, a manufaktury pojawiają się rzadko. W rolnictwie - system gospodarki feudalnej, a po osłabieniu systemu feudalnego siła robocza uwalnia się i kieruje się do przemysłu fabrycznego. Nowo powstałym przedsiębiorstwo udzielano ulg, co miało doprowadzić do wzrostu zatrudniania, wpływów podatkowych i przewagi potencjału gospodarczego. W tym celu uruchomiano system zamówień rządowych i preferencji kredytowych.
(…)
… w indywidualnym dobrobycie można przedstawić, jako równoważną część dochodu realnego, którą każdy może przyjąć albo oddać w zamian za przywrócenie mu początkowego dobrobytu. WARUNKI OPTIMUM WYMIANY - krańcowa stopa substytucji, dla każdej pary dóbr konsumpcyjnych, które muszą być takie same dla wszystkich gospodarstw domowych konsumujących oba te dobra. Wymaga zachowania warunku optimum produkcji oznaczającego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)