Wykład - zakres obowiązywania prawa UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 994
Wyświetleń: 2093
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - zakres obowiązywania prawa UE - strona 1 Wykład - zakres obowiązywania prawa UE - strona 2

Fragment notatki:

ZAKRES OBOWIĄZYWANIA PRAWA UE
2.1. Zakres czasowy obowiązywania prawa UE
Zakres ten wyznaczają ogólne klauzule ustanawiające traktaty. Wg nich traktaty mogą być zawarte np. na czas nieograniczony (nieokreślony), np. traktat o UE.
Inną formą są traktaty zawarte na czas określony, np. traktat paryski, podpisany w 1951 r. wszedł w życie w lipcu 1952 r. i został zawarty na czas określony 50 lat. Wygasł dn. 23 lipca 2002 r.
Występują również w prawie UE:
- okresy przejściowe: tzn. instrumenty adaptacyjne, jak np. traktat z Lizbony, kt wprowadził również okres przejściowy od 1.11.2004 do 21.3.2017 sprecyzowany w odrębnym protokole. W okresie tym, po 1sze każde państwo będzie mogło zażądać powrotu do systemu nicejskiego i przeprowadzenia głosowania wg formuły z Joaniny, kt polega na tym, że jeżeli państwa niezgadzające się na podjęcie decyzji zgromadzą ¾ jednego z testów mniejszości blokującej, to Rada będzie musiała ponownie zająć się sprawą i poszukiwać „satysfakcjonującego rozwiązania” w „rozsądnym czasie”.
- klauzule ewolucyjne: pozwalają na późniejszą modyfikację zobowiązań prawnych, np. pozwalają na niepełne przyjęcie zobowiązań i ich późniejsze rozszerzenie lub późniejsze wykluczenie państwa ze strefy obowiązywania niektórych postanowień, np. Rada może nie dopuścić niektórych państwa do trzeciego etapu Unii gosp.-walutowej, tzn. wprowadzenia euro.
2.2. Zakres terytorialny obowiązywania prawa UE
Sferą terytorialnego stosowania prawa UE jest przestrzeń lądowa, morska i powietrzna państw członkowskich UE, pozbawiona granic wew. lecz mająca wspólną granicę zew. Terytorialny zakres stosowania prawa UE jest określony szczegółowo w art.311A traktatu o UE.
Odejściem od tej reguły będą sytuacje, w kt traktaty nie mają zastosowania do:
- krajów i terytoriów zamorskich utrzymujących szczególne stosunki ze Zj.Król.WB i Irl.Płn.,
- Duńskich Wysp Owczych,
- ograniczenia wynikające ze stosowania traktatów do wysp kanału La Manche i Wysp Man,
- ograniczenia wynikające ze stosowania traktatów w odniesieniu do departamentów zamorskich Francji, Azorów, Madery, Wysp Kanaryjskich, kt określa Rada na wniosek Komisji Europejskiej i po porozumieniu z Parlamentem Europ.,
- ograniczenia dot. Grenlandii, kt była objęta traktatami wraz z przystąpieniem Danii. Wówczas do Wspólnot E. Grenlandia uzyskała w 1979 r. daleko idącą autonomię, a w 1982 r. ludność w referendum wypowiedziała się przeciwko przynależności wówczas do Wspólnot E. i na mocy zmiany traktatu w 1984 r. Grenlandia została wyłączona z zakresu ich stosowania lecz jednocześnie została objęta specjalnym statusem stowarzyszenia.
Zakres terytorialny stosowania prawa UE może się zwiększać. W przypadku np. przystąpienia nowego państwa, bądź zwiększania terytorium państwa członkowskiego, jak np. miało to msce

(…)

….
W traktacie lizbońskim po raz 1szy w UE przewidziano możliwość wystąpienia z UE, tzn. zapis mówiący o tym, że każde państwo członkowskie może na własne życzenie wystąpić z UE. Państwo członkowskie, kt podjęło decyzję o wystąpieniu, zgłasza ten fakt Radzie Europejskiej. RE prowadzi wówczas negocjacje i zawiera z tym państwem umowę określającą warunki jego wystąpienia. Umowa zawierana w imieniu UE przez RE…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz