Wykład - Zakres czasowy stosowania traktatu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Zakres czasowy stosowania traktatu - strona 1

Fragment notatki:

Zakres czasowy stosowania traktatu
Konwencja wiedeńska ujmuje część zakresu czasowego stosowania traktatu. Można posłużyć się dwoma regułami temporalnymi znanymi jeszcze z prawa rzymskiego:
1.) Lex retro non agit - traktat wiąże tylko w stosunku do faktów i sytuacji, które miały miejsce po jego wejściu w życie w stosunku do państw, które związały się traktatem Traktat może niekiedy przewidywać retro aktywną moc (działanie wstecz).
2.) Lex posterior derogat legi priori - prawo późniejsze (traktat późniejszy) wyłączy stosowanie prawa (traktatu) wcześniejszego. Traktat wcześniejszy wiąże o tyle o ile można pogodzić jego postanowienia z postanowieniami traktatu późniejszego.
W prawie wewnętrznym zwykle kiedy uchwalana jest ustawa to postanowienia końcowe zawierają przepisy uchylające ustawę poprzednią. W przypadku umów międzynarodowych na ogół brak klauzuli uchylającej traktat poprzedni i w takim przypadku przyjmuje się założenie, że ma wiązać traktat późniejszy, a wcześniejszy o tyle o ile można go pogodzić z traktatem późniejszym. Sytuacja komplikuje się dodatkowo jeżeli różne kręgi kontrahentów zawarły te 2 traktaty (nie wszystkie państwa zawarły traktat wcześniejszy i traktat późniejszy) - zgodnie z konwencją obowiązuje zasada, że pomiędzy państwami, które zawarły obydwa traktaty wiąże traktat późniejszy, a wcześniejszy w razie zgodności z późniejszym. Natomiast gdy państwo zawarło obydwa traktaty a drugie zawarło tylko jeden z tych traktatów to ich wzajemne prawa i obowiązki reguluje ten traktat, którego stronami są obydwaj kontrahenci.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz