Zadania wentylacji Zadania wentylacji - Informacje ogólne Podstawowym zadaniem stawianym systemom wentylacyjno-klimatyzacyjnym jest wymiana zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniu powietrzem czystym. Przy czym termin „zanieczyszczenia" można rozumieć jako szkodliwe substancje gazowe, nadwyżki ciepła, nieprzyjemne zapachy lub cząstki substancji stałych w powietrzu. Innym ważnym zadaniem jest stworzenie w pomieszczeniu odpowiednich warunków komfortu, wyeliminowanie możliwości powstawania niekontrolowanych przepływów powietrza (przeciągów) i jak największe ograniczenie zmian temperatury w strefie przebywania ludzi. Nie jest to zadaniem łatwym gdyż, na warunki komfortu wpływa wiele czynników, takich jak prędkość powietrza, temperatura powietrza i temperatura powierzchni otaczających przegród.
Aby sprostać stawianym zadaniom, projektowane systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne powinny być: -niewrażliwe na wpływ czynników zakłócających. Zewnętrznymi czynnikami zakłócającymi może być wiatr lub temperatura. Wewnętrznymi czynnikami zakłócającymi mogą być konwekcyjne ruchy powietrza powodowane przez źródła ciepła w pomieszczeniu. Uniezależnienie od wpływu czynników zewnętrznych można uzyskać, zapewniając odpowiednio wysokie opory przepływu w kanałach wentylacyjnych. -proste do regulacji. Systemy wentylacyjne muszą być wyposażone w urządzenia umożliwiające w prosty i szybki sposób wyregulować i pomierzyć przepływy przez poszczególne przewody magistralne, gałęzie i kratki.
W naszym klimacie większą część życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych - w domu lub w zakładzie pracy. Pomieszczenie chroni nas przed bezpośrednim oddziaływaniem atmosfery - przed opadami, wiatrem, niską temperaturą. Samopoczucie człowieka i jego zdrowie w dużej mierze zależy od środowiska, w jakim on przebywa, tzn. od powietrza. W pomieszczeniach zamkniętych można w sposób zorganizowany uzyskać takie parametry powietrza, jakie są niezbędne dla dobrego samopoczucia człowieka bądź dla uzyskania właściwej jakości produkowanych wyrobów. Na stan powietrza w pomieszczeniach zamkniętych wpływa wiele czynników. Spośród nich za podstawowe należy uznać rodzaj i ilość zanieczyszczeń wydzielanych w wyniku produkcji. W okręgach przemysłowych i w miastach o dużym natężeniu ruchu drogowego powietrze atmosferyczne jest zanieczyszczone kurzem, gazami spalinowymi, trującymi wyziewami z zakładów przemysłowych. Jak wielkie znaczenie dla samopoczucia i zdrowia człowieka ma należyta jakość powietrza, świadczy fakt, iż przez organizm ludzki przechodzi prawie dziesięć razy więcej (wagowo) powietrza, niż spożywanych posiłków. Jakość powietrza ma nie mniejsze znaczenie dla zdrowia człowieka, niż jakość pokarmów. Zadaniem wentylacji jest usuwanie z pomieszczeń zamkniętych (produkcyjnych i innych) powietrza zanieczyszczonego, a dostarczanie powietrza świeżego, czystego i o określonej temperaturze, tzn. jego oczyszczenie i podgrzanie do wymaganej temperatury przed wprowadzeniem do pomieszczeń.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)