To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 4
Co socjolodzy rozumieją przez osobowość?
Osobowość nie jest cechą gatunkową, lecz jest przenośną cechą kulturową i elementem społecznym. O tym, w jakiej mierze impulsy biopsychiczne zostaną zintegrowane z wartościami i normami decyduje kultura. Osobowość to dynamiczna organizacja idei, postaw, wartości i nawyków nadbudowana nad biologiczną naturą człowieka. To zinternalizowana kultura.
3 POZIOMY OSOBOWOŚCI: (wg. Freuda - wyjaśnienie wewnętrznych mechanizmów regulujących zachowania ludzi):
ID - poziom biologiczny - zasada przyjemności; zespół pierwotnych impulsów domagających się zaspokojenia; niezaspokojone impulsy tworzą napięcia, prowadzą do dyskomfortu; podświadome popędy;
EGO - poziom świadomości - zasada racjonalności; jaźń kontroluje popędy i stosuje je do rzeczywistości; szansa na rozładowanie popędów; obejmuje wyobraźnię i pamięć, umiejętności do myślenia i decydowania.
SUPEREGO - poziom siły karzącej i nagradzającej - sumienie, zinternalizowane (uwewnętrznione) normy społeczne, nakazy moralne, zasady życia społecznego; superego jest efektem socjalizacji.
Warunki stanowiące o internalizacji norm:
1). jednostka nie przeżywa pokus, aby zrobić coś co nie jest zgodne z normami społecznymi;
2). jednostka przestrzega normy i zakazy, nawet gdy nie ma świadków;
3). jednostka uważa nakazy jako konieczności biologiczne (postępuje naturalnie).
Tożsamość osobista - świadomość własnej spójności w czasie i przestrzeni, własnej odrębności, niepowtarzalności i indywidualności; tożsamość jest kształtowana w procesie socjalizacji, nadawana, potwierdzana i przekształcana w toku interakcji i bytowania wśród innych (kontakt z innymi ludźmi).
Polski socjolog Florian Znaniecki uważał, że osobowość to organizacja socjogennych (czyli pochodzących z socjalizacji) elementów osobowości człowieka. Jednak kulturowy ideał osobowości jest różnie lansowany i propagowany.
Jaźń subiektywna - zespół wyobrażeń o sobie wytworzony pod wpływem kontaktu z innymi ludźmi.
Jaźń odzwierciedlona - zespół wyobrażeń o sobie oderwany od wyobrażeń, które inni ludzie mają o nas.
Między jaźnią subiektywną a odzwierciedloną dochodzi do konfrontacji - następuje zderzenie poglądów, a czasem rozdźwięk.
Pozycja społeczna (status)- wyróżnione i nazwane w danej kulturze miejsce, które zajmować może wiele osób; osoby zajmujące te miejsca odgrywają role społeczne. Pozycje w strukturze mogą być:
Przypisane - przypisane poza decyzją jednostki, np. przez wiek, płeć, urodzenia, itp.;
Nadane - inni nadają nam pozycję
(…)
… instytucji) są dobrze znane, imperatyw moralny poprzez wartości; odtwarzanie/prokreacja społeczeństwa.
ZBIÓR:
w sensie dystrybutywnym (inaczej klasa w sensie logicznym) - pewna ilość elementów określonego rodzaju, o pewnych cechach; brak połączeń między elementami (brak interakcji);
w sensie kolektywnym zbiór przechodzi w zbiorowość, gdy między jednostkami zbioru pojawi się więź społeczna (więź społeczna…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)