Dotyczy ona przedmiotu geologia, który prowadził dr Andrzej Krawczyk. Tematem tejże notatki są trzęsienia ziemi. W notatce zostały opisane następujące zagadnienia: fale sejsmiczne i ich rejestracja, skale intensywności trzęsień ziemi, skala Mercalliego, skala Richtera, geneza tektonicznych trzęsień ziemi. W materiale zostały również podane definicje następujących pojęć: cień sejsmiczny, epicentrum trzęsienia ziemi, fale Podłużne, fale Poprzeczne, fale powierzchniowe, fale sejsmiczne, hipocentrum trzęsień ziemi, magnituda trzęsień ziemi, obszar asejsmiczny, obszar pensejsmiczny, obszar sejsmiczny, ognisko trzęsień ziemi, sejsmograf, skala Mercalliego, skala Richtera, trzęsienie tektoniczne, trzęsienie wulkaniczne, trzęsienie zapadowe.
Fale sejsmiczne i ich rejestracja
W ognisku trzęsienia ziemi powstają fale podłużne (dylatacyjne) i poprzeczne (skręceniowe). Fale podłużne polegają na rozchodzeniu się drgań cząstek w kierunku zgodnym z kierunkiem rozchodzenia się fali- rozchodzeniu się zagęszczeń i rozrzedzeń materiału ośrodka. Fale poprzeczne powstają przez prostopadły ruch cząstek w stosunku do rozchodzenia się fali. Fale te rejestrowane są pózniej niż fale podłużne, stąd fale poprzeczne oznacza się literą S (od łac. secundo), a podłużne P (od łac. primo).
Fale poprzeczne nie przechodzą przez jądro (stąd przypuszczenie, że jest ono płynne). Fale sprężyste, gdy dotrą do powierzchni, są źródłem fal powierzchniowych: Raileigha (R) i Love'a (Q), Są to fale typu grawitacyjnego. Rozchodzą się z epicentrum. Ich długość dochodzi do 100 km. Fale powierzchniowe są odpowiedzialne za zniszczenia podczas trzęsień Ziemi.
Do rejestracji fal są używane sejsmografy. Są one zbudowane na zasadzie wahadła opatrzonego rylcem piszącym, który notuje drgania na walcu.{} Sejsmogram dostarcza wiadomości o drganiach, falach, wnętrzu Ziemi, etc.
Skale intensywności trzęsień ziemi.
Wyróżnia się 2 główne skale intensywności trzęsień ziemi:
1) Skala Mercalliego- ma charakter jakościowy, empiryczny. Opisuje skutki jakie trzęsienia wywołują. Jesy to skala 12- stopniowa.
1. najsłabsze, notowane tylko przez sejsmografy
2-3. odczuwalne tylko przez niektóre osoby i zwierzęta
4-5. odczuwane przez wszystkich, drżenie szyb
6-7. przesuwanie mebli, lekkie uszkodzenia budynków
8-9. silne uszkodzenia budynków, powstanie osuwisk, zmiany poziomu wód gruntowych
10-11. zniszczenia fundamentów, mostów, szerokie szczeliny
12- zniszczenia katastrofalne
Skala ta okazała się niewystarczająca- miała zastosowanie tylko w obszarach zabudowanych, zurbanizowanych.
2) Skala Richtera- za pomocą aparatury mierzy się intensywność trzęsień ziemi.
Wyraża intensywność w jednostkach (magnituda). Wylicza się ją mając amplitudę drgań (sejsmograf) i interwał czasu (dt). Sposób ten zapewnia obiektywność. Można porównać zapisy różnych trzęsień ziemi.
M= logA(mm) + 3log[8dt(sec)] - 2,92
M=8,8 -> trzęsienia katastrofalne
M= 1,2,3 -> nieodczówalne (ok. 100 tys./rok)
Geneza tektonicznych trzęsień ziemi.
Gromadzenie się naprężeń w skorupie ziemi jest wywoływane czynnikami tektonicznymi (ruchy fałdowe, ruchy wzdłuż uskoków, zaburzenia izostazji). Trzęsienia spowodowane tymi trzęsieniami to trzęsienia tektoniczne. {} wzdłuż uskoków lub tworzenia się nowych. Jeśli na skały działają w głębi ciśnienia to naprężenia gromadzą się powoli aż granica sprężystości zostanie przekroczona i powstanie pęknięcie. Miejsce pęknięcia to hipocentrum skąd rozchodzą się drgania. Jedne trzęsienia powstają na uskokach a inne na łuka
(…)
… tektoniczne. {} wzdłuż uskoków lub tworzenia się nowych. Jeśli na skały działają w głębi ciśnienia to naprężenia gromadzą się powoli aż granica sprężystości zostanie przekroczona i powstanie pęknięcie. Miejsce pęknięcia to hipocentrum skąd rozchodzą się drgania. Jedne trzęsienia powstają na uskokach a inne na łukach wysp i towarzyszących im rowów oceanicznych. Często są tam trzęsienia głębinowe. Trzęsienia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)