Wykład - wybory parlamentarne w 1993 roku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - wybory parlamentarne w 1993 roku - strona 1 Wykład - wybory parlamentarne w 1993 roku - strona 2 Wykład - wybory parlamentarne w 1993 roku - strona 3

Fragment notatki:

WYBORY PARLAMENTARNE 1993
Przedterminowe wybory parlamentarne (po rozwiązaniu sejmu przez Wałęsę) wyznaczono na 19 września, miały się odbyć wg nowej ordynacji wyborczej. Zakładała ona wprowadzenie progów zaporowych by uniknąć rozdrobnienia parlamentu i wejścia do sejmu mały ugrupowań reprezentowanych przez jednego lub kilku posłów. Pomysł zmiany ordynacji forsowały UD i KPN, wierząc w swój przyszły sukces wyborczy. Poparły je SLD i PSL oraz PC i PPL. 15 kwietnia sejm uchwalił nową ordynację (ostatecznie przyjęta 28 maja), wprowadzała ona 5% próg dla partii, 8% dla koalicji i 7% dla listy krajowej. 391 posłów miało być wybranych w okręgach, a 69 z listy krajowej. Kandydatów zgłaszał komitet, każda lista wymagała 3000 podpisów (ugrupowania które miały w poprzednim sejmie min. 15 posłów nie musiały zbierać podpisów). Podziału mandatów dokonywano na podstawie metody d`Hondta (a nie San Lague), zdecydowano się także na zwiększenie liczby okręgów z 37 do 52 (podnosiło to tzw. próg naturalny). Ta wszystkie zmiany ułatwiały zwycięstwo większym i silniejszym ugrupowaniom, zwłaszcza SLD. Ordynacja wyborcza do senatu pozostała bez zmian, nadal obowiązywał tam system większościowy.
KAMPANIA WYBORCZA
1)Sojusz Lewicy Demokratycznej
W 1993 SLD była postrzegana jako partia mająca dobry program (racjonalne reformy społeczno-gospod.)i kompetentnych przywódców. SLD zarejestrowano jako koalicję, składającą się z 28 organizacji. Wystawiono 613 kandydatów na posłów, z czego tylko 249 należało do SdRP (choć zajmowali czołowe miejsca na listach). SLD przedstawiała się jako partia odpowiedzialna, będąca przeciwwagą wobec radykalnej prawicy. Ich kampania była wyważona, krytykowali rządy solidarnościowe ale robili to powściągliwie. Akcentowali wierność swoim zasadom i konsekwencję w ich wykonywaniu. Kampania TV to relacje ze spotkań z wyborcami, najczęściej w małych miastach.
Program: walka z bezrobociem, „rozruszanie” gospodarki, stabilna polityka wobec rolnictwa, nowa polityka społeczna (m.in. rewaloryzacja o 100% emerytur), bez płatana oświata i podręczniki szkolne, kontynuacja prywatyzacji, reforma służby zdrowia, utrzymanie deficytu budżetowego na poziomie 5%, uszczelnienie systemu podatkowego i celnego, antyklerykalizm (aborcja, sprzeciw wobec konkordatu), zaprzestanie lustracji, akceptacja wstąpienia Polski do NATO. Podstawowy cel- uchwalenie konstytucji (ograniczenie funkcji prezydenta i jednoizbowy parlament).
2)Unia Pracy
Zyskała na popularności SLD i lewicowych nastrojach społeczeństwa.
Program: krytyczna ocena PRLu, ostra krytyka rządu Suchockiej i ugrupowań centroprawicowych, krytyka programu powszechnej prywatyzacji i podpisania konkordatu. UP kreowała swój wizerunek jako „nowej lewicy”, jako partię równych szans, broniącą praw mniejszości narodowych, religijnych i sexualnych. Kampania TV- dużo mówiono o sprawie równouprawnienia kobiet (rynek pracy). Program ekonomiczny: wyższy deficyt budżetowy, był to klasyczny socjaldemokratyczny program, nie podobał się tylko bogatym, gdyż zakładał podniesienie górnej stawki podatkowej do 50%.


(…)

… przypominały to co zaprezentowało wyborcom PC-ZP. Jedynie ton kampanii TV był inny, bardziej stonowany i spokojny. Przypominano o rzekomych sukcesach rządu Olszewskiego (zatrzymaniu prywatyzacji, rozpoczęciu lustracji itp.)
10)pozostałe ugrupowania
Ultraliberalna Unia Polityki Realnej . Program: radykalna redukcja podatków i ceł, stworzenie państwa minimum, nie byli populistami, ale nie uzyskali zbyt dużego…
… weszło 70 z 260 komisji zakładowych tworzących „Sieć”. BBWR było partią prezydencką, która miała uporządkować scenę polityczną i wesprzeć osamotnionego Wałęsę oraz wygrać wybory (Wałęsa liczył, że zdobędzie ona 400 mandatów !). okazało się, że do BBWRu nie chce się przyłączyć żadna z partii, ani żadna nie chce jej poprzeć.
BBWR składało się z „czterech nóg” (pionów skupiających pracodawców, pracobiorców…
… bonu inwestycyjnego na 300 milionów (utopia!), chcieli stworzyć rząd fachowców i trwałą koalicję, 6)Unia Demokratyczna
Postanowiła iść do wyborów samodzielnie (nie powstał koalicja z KLD).
Program: reformy zawarte w pakiecie 26 ustaw obejmujących wszystkie dziedziny życia społecznego- walka z bezrobociem, uporządkowanie gospodarki, poprawa bezpieczeństwa państwa, krytyka BBWRu.
Kampania prowadzona…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz