Wykład - Unia wolności

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Unia wolności - strona 1 Wykład - Unia wolności - strona 2 Wykład - Unia wolności - strona 3

Fragment notatki:

UNIA WOLNOŚCI
Jest to partia znajdująca się w centrum systemu partyjnego, reprezentująca opcję liberalną. Unia Wolności jest partią o rodowodzie solidarnościowym. Jej historia zaczyna się powstaniem w lipcu 1990 roku Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej (ROAD) i Unii Demokratycznej zawiązanej z Komitetów Wyborczych Tadeusza Mazowieckiego. W czerwcu 1990 roku powstaje także Kongres Liberalno - Demokratyczny (KLD). W dniach 11-12 maja 1991 roku w Warszawie odbywa się zjazd zjednoczeniowy trzech ugrupowań wywodzących się z ruchu "Solidarności" i wspierających w czasie kampanii w wyborach prezydenckich 1990 roku Tadeusza Mazowieckiego. Są to: Forum Prawicy Demokratycznej (FPD), Ruchu Obywatelskiego - Akcja Demokratyczna i Unii Demokratycznej. Powstaje partia polityczna pod nazwą Unia Demokratyczna (UD). Z połączenia UD i Kongresu Liberalno-Demokratycznego, 23 kwietnia 1994 r. powstała Unia Wolności. Partia liczy obecnie: ponad 13 000 członków.
Udział partii w wyborach:
prezydenckich W 1990 r. Tadeusz Mazowiecki - startował z hasłem "Siła Spokoju"; W 1995 r. Jacek Kuroń - "Kandyduję, bo zmiany są konieczne". parlamentarnych W 1991 roku - hasło Unii Demokratycznej: "Jestem za", hasła Kongresu Liberalno - Demokratycznego: "Nie bój się jutra", "Warto głosować na Kongres". UD - 62 posłów (13,5%) i miała status najsilniejszego ugrupowania. KLD - 37 deputowanych (8%).
Rok 1993 - hasło wyborcze Unii Demokratycznej: "Po pierwsze gospodarka", hasło Kongresu Liberalno - Demokratycznego: "Milion nowych miejsc pracy". UD - 74 miejsca (16,1%). KLD nie udało się przekroczyć progu klauzuli zaporowej i w efekcie nie weszła do parlamentu.
W 1997 roku - hasło Unii Wolności "Mądry wybór - lepsze życie" Partia wystawiła 745 kandydatów na parlamentarzystów. Spośród kandydatów było między innymi 83% osób z wyższym wykształceniem, 40 % działaczy samorządowych, 33% przedstawicieli wolnych zawodów. Unia Wolności uzyskała wynik 13,4% (III miejsce, po AWS i SLD), i ma w Sejmie 60 posłów i 8 senatorów. Weszła w skład gabinetu koalicyjnego i uzyskała 6 stanowisk ministerialnych (m.in. stanowisko wicepremiera i ministra finansów)
Program:
oddzielnie Kościoła od państwa;
klasyczna gospodarka rynkowa;
reformy prorynkowe i socjalne;
decentralizacja struktur rządowych;
przeciwko dekomunizacji;
za lustracją (ale ostrożną);
liberalizacja ustawy antyaborcyjnej;
za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i NATO;
obniżenie podatków, silny i stabilny pieniądz;
rozwój edukacji.
Adresaci programu: ogół społeczeństwa, w tym: klasa średnia, środowiska samorządowe, przedsiębiorcy i biznesmeni, młodzież, inteligencja.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz