Wykład - wody podziemne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - wody podziemne - strona 1 Wykład - wody podziemne - strona 2

Fragment notatki:

Podać cechy wód podziemnych.
Zawierają znaczne ilości związków mineralnych rozpuszczonych, bardzo duże ilości żelaza i manganu, brak substancji koloidalnych i zawieszonych, mają niską barwę i mętność, ich temperatura jest mało zmienna, brak zanieczyszczeń mechanicznych, w wodach głębokich pewne pod względem bakteriologicznym, zawiera mało tlenu i nadmiar dwutlenku węgla, mają dużą twardość i kwasowość.
Naszkicować schemat występowania wód podziemnych
Podać i omówić 3 stopnie poznania zasobów wód podziemnych. Kategoria C - najmniej rozpoznana, ustala się zasoby na podstawie istniejących zebranych w terenie i archiwach danych z wierceń (bez dodatkowej wiedzy)
Kategoria B - ustala się zasoby na podstawie danych zebranych jak dla kategorii C wraz z wierceniami i pompowniami próbnymi na tym terenie
Kategoria A - ustala się zasoby na podstawie danych jak dla kategorii B oraz na podstawie rocznej eksploatacji studni lub ujęcia
Co to są zasoby wiekowe wód podziemnych?
Zasoby wiekowe (statyczne) obejmują całkowitą objętość wody wolnej zawartej w porach, próżniach lub szczelinach danego hydrogeologicznego poziomu wodonośnego określając ilość wody, która może być ujęta i wydobyta do całkowitego wyczerpania zasobu czyli Vw = Vo × p gdzie Vw - pojemność zasobu, Vo - objętość układu wodonośnego wydobytego z wodą i piaskiem, p - współczynnik porowatości przestrzennej.
Co to są zasoby dynamiczne i eksploatacyjne wód podziemnych? Zasoby dynamiczne to ilość wody, która w jednostce czasu przepływa przez badany przekrój poprzeczny warstwy wodonośnej (wielkość podziemnego przepływu) czyli Qd = kHBJ [m3/dobę] gdzie k - współczynnik filtracji, H - głębokość strumienia podziemnego, B - szerokość przekroju poprzecznego strumienia podziemnego, J - spadek podłużny zwierciadła wody podziemnej. Zasoby eksploatacyjne to ilość wody, która w jednostce czasu może być wydobyta z pokładu wodonośnego na wydzielonym odcinku w ciągu długiego czasu bez widocznego obniżenia wydajności eksploatacyjnej ujęcia wody i dynamicznych zasobów podziemnych (w zasadzie zasoby eksploatacyjne nie mogą przekraczać zasobów dynamicznych). Omówić wzbogacanie wód podziemnych przez infiltrację naturalną i sztuczną.
Wzbogacanie wód podziemnych polega na tym, że albo w sposób naturalny abo sztuczny woda jest celowo wprowadzana do gruntu.
Sposoby naturalne to:
- wymywanie przez rzekę wód podziemnych - zalewanie wodą powierzchniową terenów wodoprzepuszczalnych (niecek)
Sposoby sztuczne:
- budową ujęć wód podziemnych w pobliżu lub pod dnem źródeł wody


(…)

… stawów infiltracyjnych. Ponieważ prędkość przepływu w wodzie jest bardzo mała zachodzą tam różne procesy zmieniające jej skład - procesy biologiczne (fotosynteza, nitryfikacja), które powodują przekształcanie związków nieorganicznych w związki organiczne, odkwaszają wodę (przez zużycie CO2), zmniejszają jej twardość (przez wytracanie osadów) i usuwają związki mineralne ( sorpcja na sedymentowanych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz