Zasoby wód podziemnych, podział zasobów i metody wyznaczania-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1911
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasoby wód podziemnych, podział zasobów i metody wyznaczania-opracowanie - strona 1 Zasoby wód podziemnych, podział zasobów i metody wyznaczania-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Zasoby wód podziemnych. Podział zasobów i metody wyznaczania.
ZASOBY WÓD PODZIEMNYCH: jest to ilość wód podziemnych traktowanych jako surowiec, wyrażona najczęściej w jednostkach objętościowych na jednostkę czasu, zawarta w zbiorniku wód podziemnych, zlewni wód podziemnych lub innej jednostce hydrogeologicznej. Najogólniejszy podział zasobów wód podziemnych wynika ze sposobu ich występowania i powstawania (zasoby naturalne, zasoby sztuczne) oraz ich dynamiki (zasoby odnawialne - dynamiczne, zasoby statyczne). W zależności od rodzaju i zakresu ich rozpoznania rozróżnia się zasoby dyspozycyjne i zasoby eksploatacyjne. Zasoby naturalne - zasoby wód podziemnych powstające pod wpływem czynników przyrodniczych, takich jak - opady atmosferyczne, infiltracja, kondensacja pary wodnej, procesy juwenilne. Zasoby sztuczne - zasoby wód podziemnych powstające na skutek działalności człowieka, takiej jak sztuczne zasilanie, piętrzenie wód powierzchniowych, irygacja, a także piętrzenie wód podziemnych. Zasoby odnawialne (dynamiczne) - ilość wody, która przepływa przez przekrój poziomu wodonośnego zbiornika wód podziemnych wyrażona w jednostkach objętości na jednostkę czasu. Qd=k*I*(`suma' od i=1 do n)Hśr*B
Zasoby statyczne (wiekowe) - całkowita objętość wody wolnej, zawartej w porach i innych próżniach zbiornika wód podziemnych, a która może się odsączyć pod wpływem siły ciężkości, określona dla danej chwili niezależnie od ruchu wody. Wyrażona jest w jednostkach objętościowych jako iloczyn objętości zbiornika i współczynnika odsączalności Q=FHμ. Zasoby stałe - wielkość zasobów, która występuje w jednostce czasu przy najniższym w wieloleciu stanie zwierciadła wód podziemnych. Zasoby zmienne - część zasobów statycznych lub dynamicznych między najniższym a najwyższym w wieloleciu stanem zwierciadła wód podziemnych. Zasoby dyspozycyjne - ilość wód podziemnych zbiornika lub jego części nadających się i możliwych do wykorzystania gospodarczego przy zachowaniu ograniczeń związanych z wymaganiami ochrony środowiska naturalnego. Zasoby eksploatacyjne - zasoby wód podziemnych możliwe do pobrania z ujęcia w jednostce czasu, w określonych warunkach hydrogeologicznych, środowiskowych, technicznych i ekonomicznych. Zasoby regionalne - zasoby wód podziemnych określonego regionu hydrogeologicznego, struktury hydrogeologicznej lub innego obszaru o powierzchni odpowiadającej regionowi. W ustaleniu ich wielkości uwzględnia się zarówno zasoby statyczne, jak i zasoby dynamiczne przy założeniu gwarantowanej ich wielkości o określonym przedziale czasowym.

(…)

… są głównie na prawach dynamiki wód podziemnych z uwzględnieniem bilansu wodnego i właściwości budowy geologicznej. W obecnym stanie rozwoju hydrogeologii wystarczającą ścisłość obliczeń zasobów eksploatacyjnych można osiągnąć na podstawie stałych obserwacji wód podziemnych w czasie długotrwałych pompowań próbnych, prowadzonych przy różnych depresjach aż do maksymalnych wydajności. Przed przystąpieniem…
… analogii do wyników wieloletniej eksploatacji ujęć pracujących w takich samych lub podobnych warunkach hydrogeologicznych; ocena na podstawie szczegółowej analizy bilansu wód podziemnych; ocena na podstawie badań modelowych. Przy obliczaniu zasobów dyspozycyjnych większych basenów i niecek artezyjskich dobre wyniki daje metoda Płotnikowa. Gdy eksploatuje się wody podziemne za pomocą kilkudziesięciu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz