To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
3 stopnie poznania (kategorie) zasobów wód podziemnych.
Ustalenie zasobów wód podziemnych jest znacznie trudniejsze niż wód powierzchniowych ze względu na brak danych dyspozycyjnych. Ilość wody, którą można pobrać ze studni lub z ujęć terenu wodonośnego uzależniona jest od istniejących na tym obszarze warunków hydrogeologicznych. W celu ustalenia tej ilości należy przeprowadzić badania hydrogeologiczne. Według starych przepisów w dokumentacji hydrogeologicznej określano, że zasoby wody podziemnej mogą być rozpoznane wg trzech stopni dokładności poznania (kategorii):
Kategoria C- ustala się zasoby na podstawie danych zebranych w terenie i archiwach, bez wierceń
Kategoria B- ustala się zasoby na podstawie danych zebranych w terenie i archiwach, z wierceniami i pompowaniami próbnymi
Kategoria A- ustala się zasoby na podstawie danych zebranych w terenie i archiwach, z wierceniami i pompowaniami próbnymi oraz na podstawie rocznej eksploatacji studni lub ujęcia
Według nowych przepisów, tj. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2001 (…) ustala się zasoby wód podziemnych:
Z obszaru bilansowego możliwe do zagospodarowania w określonych warunkach środowiska i hydrogeologicznych, bez wskazywania lokalizacji i warunków techniczno- ekonomicznych ujęć, zwane zasobami dyspozycyjnymi.
ZASOBY DYSPOZYCYJNE ustala się w przypadku:
Sporządzania dokumentacji regionalnej,
Rozpoznawania terenów perspektywicznych do budowy ujęć wód podziemnych
Ustalania warunków korzystania z wód zlewni lub regionu wodnego
2. zasobów eksploatacyjnych
zasoby eksploatacyjne wód podziemnych
Zasoby wodne możliwe do pobrania z ujęcia w określonych warunkach środowiska oraz warunkach hydrogeologicznych i technicznych, przyjętej w jednostce czasu, zwane są zasobami eksploatacyjnymi. Zasoby eksploatacyjne ustala się dla ujęć wód podziemnych, solanek, wód leczniczych i termalnych. Określają one ilość wody, która w jednostce czasu może być wydobyta z pokładu wodonośnego na wydzielonym odcinku, w ciągu długiego czasu, bez widocznego obniżenia wydajności eksploatacyjnej ujęcia wody i dynamicznych zasobów wód podziemnych. Zasoby eksploatacyjne w zasadzie nie mogą przewyższać zasobów dynamicznych tj. ilości wody dopływającej na obszar ujęcia(mogą je przewyższać wówczas, gdy występuje infiltracja wód powierzchniowych).
Zasoby eksploatacyjne stanowią podstawę do obliczania wydajności ujęć wodociągowych, która nie może być od nich większa. W praktyce zasoby te przewyższają wydajność ujęć, ponieważ nie można ich ująć w całości.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)