Wykład - upadek i powstanie państw

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - upadek i powstanie państw - strona 1 Wykład - upadek i powstanie państw - strona 2

Fragment notatki:

UPADEK I POWSTANIE PAŃSTW
1.POJĘCIE POWSTANIA PAŃSTW
Państwo jako podmiot prawno międzynarodowy jest kategorią historyczną. Powstanie i upadek państw wiążą się ze sobą ściśle ponieważ powstanie jednych państw jest nieraz uwarunkowane upadkiem innych. Współcześnie istnieje problem ze zdefiniowaniem pojęcia powstania państwa ponieważ kwestia czasu powstania państwa jest wynikiem złożonego procesu. Większość państw współcześnie istniejących powstała w bieżącym stuleciu a nawet po II wojnie światowej.
W nauce można wyróżnić 3 ujęcia kwestii stosunku prawa m. do faktu powstania państwa
Powstanie państwa jest faktem historycznym które nie zależy od jakichkolwiek skutków prawnych
Powstanie państwa które jest faktem historycznym, nie jest regulowane przez prawo między. ale okoliczności z tym związane mogą być dostępne dla oceny prawnej
Prawo m. definiuje pojęcie państwa, określa tym samym warunki jego powstania czyli zasada efektywności
KLASYFIKACJA POWSTANIA PAŃSTW
Pierwotne - powstanie państwa na terytorium nie podlegającym żadnej władzy państwowej
Pochodne - powstanie państwa które wcześniej miało jakąś przynależność państwową
Obecnie rozróżnienie to straciło ważność bo na globie ziemskim nie ma terytoriów nie będących państwami, częścią państw albo administrowanych przez państwa.
Pokojowe
Z użyciem siły
Wg rodzajów zmian jakie powodują na mapie świata to procesy integracyjne i dezintegracyjne W wyniku procesów integracyjnych następuje:
Zjednoczenie państw czyli połączenie się dwóch lub więcej państw. Może to nastąpić kiedy dane dwa państwa przestają istnieć i łącza się w jedno albo kiedy jedno państwo przyłącza się do drugiego - nazywane jest to INKORPORACJĄ. Dopuszczalność zjednoczenia państw wynika z ich suwerenności i przysługuje każdemu państwu. Zjednoczenie państw jest legalne kiedy jest dobrowolne i równoprawne, przymus jest niedopuszczalny, np. zjednoczenie Egiptu i Syrii 1958r w Zjednoczone Republiki Arabskie lub Tanganiki i Zanzibaru 1964r w Tanzanie.
Podział państw to rozczłonkowanie czyli sytuacja gdzie w miejsce dotychczasowego państwa powstają jedno albo więcej państw np. Federacja Mali w miejsce której powstały Senegal i Sudan Zach. albo secesja gdzie tylko na części dotychczasowego terytorium powstaje nowe państwo np. Cypr gdzie część terytorium została opanowana przez Turków cypryjskich 1974r. lub wystąpienie Singapuru z Federacji Malezji w 1965r.
W wyniku procesów dezintegracyjnych następuje uzyskanie niepodległości przez terytorium zależne dotyczy to terytoriów kolonialnych jak i terytoriów zależnych typu niekolonialnego. Podstawową formą dekolonizacji jest niepodległość. Osiągnięcie tego stanu przez terytorium kolonialne daje początek nowemu państwu jako podmiotowi prawa międzynarodowego. Dekolonizacja może odbyć się w sposób pokojowy i wtedy ogłaszana jest data uzyskania niepodległości przez państwo po wcześniejszym ustaleniu jej z dotychczasowym kolonizatorem bądź droga działań zbrojnych i wtedy wybierana jest jakaś data powstania państwa- np. kluczowa data w działaniach zbrojnych.


(…)

… niepodległości przez państwo po wcześniejszym ustaleniu jej z dotychczasowym kolonizatorem bądź droga działań zbrojnych i wtedy wybierana jest jakaś data powstania państwa- np. kluczowa data w działaniach zbrojnych.
2.POJĘCIE UZNANIA PAŃSTW
Problem uznania państw łączy się z kwestią powstania państwa, przedmiotem poznania powinny być jednostki geopolityczne powstałe w okolicznościach, które wg prawa m. powodują…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz