To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Umowy konsumenckie
Wszystkie umowy, które są zawierane między przedsiębiorcą a konsumentem. Prawo chroni konsumenta, bo ma mniejszą wiedze, są słabsi ekonomicznie. Regulacje umów konsumenckich można podzielić na 2 grupy:
Regulacja, która odnosi się do poszczególnych umów np. kredyt konsumencki, świadczenia usług turystycznych
Regulacje, które odnoszą się do wszystkich umów np. niedozwolone klauzule umowne, umowy zawierane po za lokalem przedsiębiorca, umowy zawierane na odległość
Niedozwolone postanowienia umowne/ klauzule abuzyjne art. 3851- 3853 klauzule, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Nie odnoszą się do wszystkich postanowień umownych, odnoszą się to tych postanowień, które objęte są główne świadczenie stron . ta regulacja nie ma zastosowanie, gdy postanowienia zostały indywidualnie ustalone nie wystarczy, że sam przedsiębiorca stwierdzi, że jest to postanowienie indywidualnie ustalone , musi to udowodnić . tą regulacją objęte są umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. Powinno się analizować całą treść umowy. W art. 3853 są tylko przykładowe wyliczenia:
klauzule ograniczające lub wyłączające odpowiedzialność przedsiębiorcy wyłączają lub istotnie ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania,
klauzule przekazujące przedsiębiorcy kontrolę nad treścią postanowień umowy i jej wykonaniem (3-15, 19, 20) przewidują wyłącznie dla kontrahenta konsumenta jednostronne uprawnienie do zmiany, bez ważnych przyczyn, istotnych cech świadczenia,
klauzule, które kształtują lub umożliwiają przedsiębiorcy kształtowanie niekorzystne dla konsumenta casu trwanie umowy (10, 14,15 i 18)
klauzule, które w inny sposób naruszają równowagę kontraktową (16. 17)
jakie są skutki zamieszczenia niedozwolonej klauzuli umownej? Klauzula nie wiąże konsumenta, natomiast konsumenta wiąże umowa w pozostałym zakresie. W jaki sposób się ustala, że dana klauzula jest niedozwolona?
Kontrola incydentalna sąd rozpoznaje daną konkretną sprawę. Kontrola abstrakcyjna jest realizowana w art. 47936- 47945 KPC . powództwo w tej sprawie wytacza się przed sądem okręgowym w Warszawie, sąd ochrony konsumenta i konkurencji. Wytoczenie powództwa jest bezpłatne. Wytoczyć powództwo może każdy konsument, który zawarł lub ma chęć zawrzeć umowę z przedsiębiorcą. Jak sąd uzna klauzule za niedozwolona to w sentencji wskazuje treść tej klauzuli. Ta klauzula trafia do Prezesa urzędu ds. ochrony konsumenta, który prowadzi rejestr i ta klauzula nie powinna być wykorzystywana przez innych przedsiębiorców umownych. Przedsiębiorcy nie mogą się tymi klauzulami posługiwać, bo jak się posłużą to mogą zapłacić karę do 10% wartości przychodów.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)