Wykład - Transakcje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Transakcje - strona 1 Wykład - Transakcje - strona 2 Wykład - Transakcje - strona 3

Fragment notatki:

Transakcje:
Handel walutą, artykułami spożywczymi, rolnymi.
Cykl transakcyjny (z grec. Kyklos - okrągły) - składa się z wielu faz, które należy skracać (czas od oferty do finalizacji).
Systemy szybkocyklowe - wykonywanie usługi/produktu trwa bardzo krótko.
Arbitraż - handel na 2 różnych giełdach.
Fazy transakcji (eksport): a) przygotowanie transakcji - zebranie informacji o kontrahentach, o rynku; b) wstępne ustalenie oferty - jaki towar możemy zaoferować (np. cena, za ile ma być); c) zapytania ofertowe - otwarcie negocjacji; d) oferta eksportowa (sprecyzowana); e) kontroferta - odwrotne propozycje do ceny; f) akceptacja oferty - zamknięcie negocjacji, pojawia się kontrakt; g) realizacja kontraktu - może pojawić się problem anulowania kontraktu; h) zamknięcie transakcji - rozliczanie, ewentualne odszkodowanie.
Rodzaje transakcji
Występuje podział na natychmiastowe (występuje pojęcie SPOT, czyli miejsce - zawierane są na miejscu i CASH, czyli płacone od razu gotówką) i terminowe, które dzieli się na nierzeczywiste - FUTURES i mają charakter spekulacyjny, świat finansów; i rzeczywiste - dostarczanie konkretnego towaru, usługi, noszą nazwę FORWARD, czyli do przodu - np. kupuję coś, ale towar odbieram dopiero wtedy, gdy będzie mi on potrzebny - nie muszę magazynować, więc zaoszczędzam.
Transakcje nierzeczywiste - spekulowane (mogą być duże straty).
Transakcje opcyjne (OPTION) - związane z czasem (wykupienie towaru, ale dostarczenie i płacenie w takim czasie, kiedy ten towar będzie mi potrzebny - to jest opcja) - jeśli nie będzie mi jednak ten towar potrzebny, nie realizuje opcji (i nic się nie dzieje) - to dotyczy także walut, akcji, obligacji. Te opcje się kupuje.
SWAPTIONS (opcje na zamianę) - jeżeli chodzi o walutę - zakup lub sprzedaż waluty na rynku SPOT (na miejscu) wraz z jej jednoczesną odsprzedażą/zakupem na rynku terminowym - kupujemy prawo do przeprowadzenia SWAPU-u w przyszłości.
Podział transakcji na zabezpieczające (inaczej HEDGING, czyli żywopłot, czyli zabezpieczenie transakcji poprzez inną, bezpieczniejszą transakcję; mówi też się o COVERINGU) i zarobkowe (inaczej spekulacyjne), które dzieli się: a) w przestrzeni (inaczej arbitraż, czyli działanie na 2 giełdach); b) w czasie (jak będą się np. zmieniały kursy walut.
Transakcje gotówkowe i bezgotówkowe (wyodrębniamy tu transakcje CLEARINGOWE, czyli czyszczenie wzajemnych należności bez płacenia gotówką i kompensacyjne, czyli wymiana towaru za towar - tzw. BARTER i mogą mieć one charakter bilateralny i multilateralny).
Występują także transakcje offsetowe.
Transakcje BUY BACK (kup z powrotem) - ten, kto sprzedaje jakąś technologię, zapłatę za nią otrzymuje w postaci maszyn wyprodukowanych w ramach tej technologii.


(…)

… twierdzą, że musi być strefa wolnego handlu, która ma być w strefie chińskich wpływów - Tajwan, Makao, Hongkong - chce ściągnąć swoje byłe terytoria.
CFR - Counsil of Foreign Relations - Rada do spraw Stosunków z Zagranicą: powstała w 1921 roku; ogranicza się do Amerykanów; członkowie to ludzie z najwyższych stanowisk władz USA; jądrem naboru władz jest jedna z organizacji studenckich - Scull and Bonus - grupuje ludzi dobrze zapowiadających się; S&B→CFR→USA.
EAEC - jest to rada gospodarcza wschodniej Azji, powstała w 1990 roku. Promuje utworzenie AFTA - Azjatyckiej Strefy Wolnego Handlu (ma powstać do 2008 roku).
ECABS - Strefa Współpracy Gosp. Krajów Morza Czarnego, powstała w 1992 roku, gdzie należą: Rosja, Ukraina, Bułgaria, Rumunia, Turcja, Grecja, Armenia, Azerbejdżan.
Ekspansja USA na obrzeża Pacyfiku:
AMC - od Pacyfiku, na zachodnim wybrzeżu; Andyjski Wspólny Rynek; Boliwia, Kolumbia, Ekwador, Peru, Wenezuela.
APEC - powstało w 1989 roku (ratyfikacje w latach 1991-1993). Jest to Azjatycko-Pacyficzna Kooperacja Ekonomiczna. Jest to ASEAN + Australia, Chiny, Japonia, Kanada, USA, Meksyk, Nowa Zelandia, Tajwan. Chcą utworzenia strefy wolnego handlu za 15-20 lat.
CACM - powstałe w 1972…
… być wypłacane
REASEKURACJE - zepchnięcie ryzyka z pierwotnego ubezpieczenia na inne firmy (także asekurujące).
GLOBALIZACJA:
Występuje asymetria w rozwoju świata. Odchodzi się od społecznej gospodarki rynkowej. Występuje upraszczanie przepisów, standaryzacja (transakcje giełdowe, maszyny); przyspieszanie - wielka mobilność kapitału; kompresja gospodarki światowej w czasie i przestrzeni (globalna wioska…
…. Firmy są ponadpaństwowe i ponadnarodowe.
Wolny rynek (totalna liberalizacja , ruch kapitału) i deregulacja (redukcja przepisów, która może się wiązać z zanikiem podatków - pomysł Tobina, żeby płacić 1% podatek) - te 2 czynniki to wyniki turbokapitalizacji.
GLOKALIZACJA (wymyślił to Robertson) - to, co się wytworzy, to będzie wynik próby sił - sił lokalnych i globalizacji.
W 1972 roku w ramach Klubu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz