Wykład - teoria Maxa Webera

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - teoria Maxa Webera - strona 1

Fragment notatki:

MAX WEBER:
„Terminem klasa określać będziemy każdą grupę ludzi znajdujących się w identycznym położeniu klasowym. Położeniem klasowym nazywać będziemy typową szansę: 1. Zdobycia określonej ilości dóbr materialnych, 2. Uzyskania określonych warunków życiowych, 3. Przebycia określonej drogi życiowej, jeżeli szansa ta jest wyznaczana przez zakres i rodzaj władania określonymi dobrami lub kwalifikacjami oraz przez wynikający z tego władania sposób zdobywania dochodów w danym porządku ekonomicznym. Położenie klasowe w tym sensie jest ostatecznie „położeniem rynkowym”.
„W przeciwieństwie do czysto ekonomicznie zdeterminowanego „położenia klasowego” jako położenie stanowe (standische lage) chcemy oznaczać taki typowy składnik życia człowieka, który uwarunkowany jest przez specyficzną, pozytywną lub negatywną ocenę społeczną w kategoriach prestiżu /.../ treściowo prestiż stanowy (die standische ehre) znajduje zwykle wyraz w określonym stylu życia, którego oczekuje się od wszystkich tych, którzy chcą należeć do danej grupybstanowej”
Upraszczając można powiedzieć, że klasy tworzą się według stosunku do produkcji i zdobywania dóbr materialnych, podczas gdy stany według zasad konsumpcji dóbr, przybierających postać specyficznych stylów życia”.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz