Wykład - Sytuacja międzynarodowa Polski w latach 1922-26

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Sytuacja międzynarodowa Polski w latach 1922-26 - strona 1 Wykład - Sytuacja międzynarodowa Polski w latach 1922-26 - strona 2

Fragment notatki:

Sytuacja międzynarodowa Polski w latach 1922 - 1926 - kwiecień- maj 1922 konferencja genueńska poświęcona unormowaniu sytuacji gospodarczej w Europie- zwłaszcza uznania długów carskiej Rosji przez nowe władze
- podczas tej konferencji Niemcy i Rosja podpisały w Rapallo traktat w sprawie uznania stosunków przyjacielskich i handlowych
- traktat wywołał duże zaniepokojenie UK, Francji i Polski
- po Rapallo Rosja Sowiecka wydostała się z izolacji i zaczęła stopniowo rosnąć w siłę- osłabienie syst. wersalskiego
- Rapallo przyczyniło się również do kryzysu politycznego w Polsce, upadł rząd Antoniego Ponikowskiego, a wraz z nim odszedł szef MSZ Konstanty Skimont (?)
- Nowym szefem MSZ został Gabriel Narutowicz
- nieoczekiwane napięcie w stosunkach polsko- sowieckich zaczęło stopniowo spadać. Rosjanie zaprosili nawet delegację polską na konferencję rozbrojeniową Moskwy
- we wrześniu 1922r. nowa konwencja wojskowa z Rumunią- wyraźny obowiązek przystąpienie do wojny jednej ze stron w wypadku agresji.
- w sierpniu 1923r. polski Sztab Generalny przyjął założenie, że wojna z którymkolwiek z wielkich sąsiadów pociągnie za sobą wystąpienie przeciwko Polsce drugiego wielkiego sąsiada- stąd próba połączenia w jeden sojuszy z Francją i Rumunią.
- Francja skupiła się jednak na Niemczech, jako źródle zagrożenia, podczas gdy Polska za głównego wroga postrzegała Związek Radziecki.
- W kwietniu 1924r. wojskowi Francji, Rumunii i Polski analizowali w Wawie „wariant R+ N”- francuscy wojskowi zadeklarowali udział w ewentualnej wojnie z ZSRR po uprzednim pokonaniu Niemiec. Miesiąc później Francja wycofała się z tego zobowiązania.
- ostatecznie Francja obiecała zachowanie neutralności w razie wojny polsko- radzieckiej. Francuskie władze zajęły podobne stanowisko, co UK- ustępstw wobec Niemiec.
- zbliżenie francusko- angielskie nie leżało w interesie Polski, ze względu na proniemiecką politykę brytyjską.
- UK dążyła do utworzenie regionalnego paktu bezpieczeństwa w Europie Zachodniej
- Wkrótce UK, Francja i Włochy oficjalnie uznały ZSRR
- Gen. Sikorski uratował konwencję wojskową z Francją
- w 1925r. rozpoczęła się polsko- niemiecka wojna celna
- Niemcy przestały być zobowiązane do bezcłowego przyjmowania polskiego węgla w 1925r (konwencja górnośląska) . W odpowiedzi Polska zabroniła importu szeregu artykułów niemieckich.
- Niemcy podwyższyły cła na wszystkie towary z Polski, a wkrótce stosunki handlowe uległy zamrożeniu

(…)

… Polsce w 1925r. pakt o nieagresji, ale Aleksander Skrzyński postawił warunek przystąpienia Rumunii i państw bałtyckich- sprzeciw ZSRR.
- w Październiku 1925r. konferencja w szwajcarskim Locarno- parafowanie 7 umów
- układy lokareńskie zostały podpisane w grudniu 1925r. w Londynie.
- minister Skrzyński się mógł zapobiec zbliżeniu Francji, UK i Niemiec, ponieważ Polska nie miała w zamian…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz