Wykład - system władzy lokalnej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 413
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - system władzy lokalnej - strona 1 Wykład - system władzy lokalnej - strona 2 Wykład - system władzy lokalnej - strona 3

Fragment notatki:

SYSTEM WŁADZY LOKALNEJ
Rozdział VII - „Samorząd terytorialny” (rozszerzony w porównaniu z małą konstytucją, ale wszystko przepisane z ustaw), zaraz po rządzie, by podkreślić ich podobieństwo - samorząd to zdecentralizowana forma administracji publicznej (ale pochodząca z wyborów, nie z mianowania):
Art. 163 - domniemanie kompetencji - przy lokalnych zadaniach publicznych samorząd robi to wszystko, czym się nie zajmują inne organy
Art. 164 - struktura samorządu - podstawową jednostką gmina, która robi wszystko, czym się nie zajmują inne szczeble, inne określa ustawa:
Ustawa o samorządzie gminnym:
Czym się zajmuje gmina - zaspokajaniem potrzeb zbiorowych wspólnoty (drogi, wodociągi, prąd, gaz, ogrzewanie, transport, ochrona zdrowia i środowiska, pomoc społeczna, edukacja, kultura, polityka prorodzinna, itp.) (art. 7)
Organy gminy - działają jawnie (prawo dostępu do dokumentów, obserwowania o brad, itp. - art. 11b):
Rada gminy (lub rada miasta, jeśli ma siedzibę w mieście) - organ stanowiący i kontrolny, wybierany na 5-letnią kadencję, złożony z radnych (15 w gminach do 20 000 mieszkańców, 21 do 50 000, 23 do 100 000, 25 do 200 000, powyżej tej liczby 3 dodatkowych za każde 100 000, ale nie więcej niż 45), robi wszystko, czym się nie zajmują inne organy gminy (czyli mamy potrójne domniemanie kompetencji: samorząd =gmina = rada gminy) (art. 15-18), powołuje ze swojego składu komisję rewizyjną pełniącą funkcje kontrolne (art. 18a), może też inne komisje (art. 21), na czele rady przewodniczący i 1-3 wiceprzewodniczących, wybieranych większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy radnych, którzy organizują i prowadzą obrady rady, obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego nie rzadziej niż raz na kwartał (art. 20), incompatibilia to: mandat poselski lub senatorski, bycie wojewodą lub wicewojewodą oraz członkostwo w innej jednostce samorządowej (art. 25b)
Wójt / burmistrz / prezydent miasta - organ wykonawczy, o kadencji równej kadencji rady, musi być obywatelem polskim (art. 26), powołuje swoich zastępców (od 1 do 4, w zależności od liczby ludności - art. 26a), nie może pełnić innych funkcji samorządowych, administracyjnych, ani parlamentarnych (art. 27)
Akty prawa - wydawane przez radę w formie uchwały (a w sytuacjach nagłych przez wójta w formie zarządzenia, zatwierdzanego na najbliższej sesji rady), dotyczą ustroju gminy, organizacji urzędów i instytucji gminnych, zasad zarządu mieniem gminy i korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, mogą to być także przepisy porządkowe z sankcją w postaci grzywny (art. 40-41), są przedkładane przez wójta wojewodzie w ciągu 7 (uchwały) lub 2 dni (przepisy porządkowe) oraz izbie obrachunkowej (absolutorium, uchwała budżetowa, itp.) (art. 90)


(…)

… - w gminach do 20 000 wybory większościowe - wchodzi tylu kandydatów, ile jest mandatów (czyli nawet jednomandatowe okręgi wyborcze mogą być), w gminach powyżej 20 000 wybory proporcjonalne d'Hondtem, podziału dokonuje gminna komisja wyborcza (art. 122-123)
Powiat:
Okręgi wyborcze - 3-10 radnych (art. 133)
Głosowanie - X przy jednym nazwisku, ważność jak przy Sejmie (art. 148)
Obliczanie wyników - powiatowa komisja wyborcza d'Hondtem (art. 151)
Województwo:
Próg wyborczy - 5% (art. 162)
Głosowanie - X przy nazwisku, ważność jak w Sejmie (art. 173-174)
Obliczanie wyników - wojewódzka komisja wyborcza d'Hondtem (art. 178.3)
Obsadzenie mandatów bez głosowania - jeśli liczba zgłoszonych kandydatów jest równa niż mniejsza od liczby mandatów, wtedy głosowania się nie przeprowadza, a ewentualne wolne miejsca…
… i sejmików wojewódzkich:
Czynne prawo wyborcze - takie samo jak w krajowych + cenzus zamieszkania, w wyborach do rady gminy mają je także obywatele UE zamieszkali na terenie tej gminy (art. 6-6a)
Bierne prawo wyborcze - czynne prawo + obywatelstwo + niekaralność (przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, wyrok w zawieszeniu też się liczy - art. 7)
Komitety wyborcze - tworzone przez partie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz