To tylko jedna z 7 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Stan zdrowia ludności w Polsce
Średnia długość życia - od kilku lat wydłuża się przewidywana długość życia noworodków obu płci (mężczyźni 69,7lat, kobiety 78lat [na rok 2000]).
Stan zdrowia dzieci i młodzieży - obniżyła się umieralność niemowląt, ale nadal jest wyższa niż w krajach wysokorozwiniętych. Obniżyła się zachorowalność dzieci na choroby zakaźne w wyniku wieloletnich szczepień ochronnych. Główną przyczyną zgonów dzieci i młodzieży są wypadki i zatrucia, następnie nowotwory, choroby układu nerwowego, wady wrodzone i choroby układu krążenia.
Przyczyny zgonów - najczęstsze z nich to:
choroby układu krążenia 50%
nowotwory 20%
urazy i zatrucia 7%
Obniżyła się umieralność kobiet w związku z ciążą i porodem. Utrzymuje się zachorowalność na wirusowe zapalenie wątroby i niektóre choroby zakaźne (np. salmonella).
Profilaktyka - szczepienia ochronne dzieci i młodzieży (od 0-20lat). Podejmuje się szereg działań w zakresie przeciwdziałania zakażeniom HIV.
Zjawiska negatywne:
wzrost wypadkowości w pracy i poza pracą,
pogarszająca się kondycja fizyczna i psychiczna,
szerzenie się uzależnień,
wzrost liczby samobójstw - szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Trzy modele organizacji i finansowania ochrony zdrowia:
narodowy - występował we wszystkich krajach komunistycznych (obecnie tylko w Wielkiej Brytanii). Głównym organizatorem służby zdrowia było państwo, które finansowało ten system. Państwo odpowiedzialne było za zapotrzebowanie medyczne i farmaceutyczne. Personel medyczny zatrudniany był jako pracownicy państwowi i podlegał podwójnej pośredniej kontroli ze strony państwa. W Polsce model ten określany był jako służba zdrowia. Państwo nie miało funduszy na kontynuowanie tego modelu.
korporacyjno-przedstawicielski (ubezpieczeniowy) - służba zdrowia została zastąpiona przez ochronę zdrowia. Sprywatyzowano apteki. Wyzwolono personel medyczny z roli funkcjonariusza państwowego. Przekazano samorządowi terytorialnemu własność większości zakładów opieki zdrowotnej oraz odpowiedzialność za wykonywanie zadań ochrony zdrowia. W 1997 roku koalicja rządowa SLD-PSL wprowadziła ustawę wzorowaną na systemie niemieckim:
Utworzono kasy powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Wprowadzono składkę ubezpieczeniową w wysokości 10% wartości wynagrodzenia.
Kasy zawierały kontrakty z lekarzami w imię poszczególnych osób.
W 1998 roku AWS dokonała nowelizacji tej ustawy:
zmniejszyła składkę do 7,5% (obecnie 8,25%),
zamiast kas powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego utworzono kasy chorych, których członkowie byli wybierani przez sejmiki wojewódzkie.
(…)
…%),
zamiast kas powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego utworzono kasy chorych, których członkowie byli wybierani przez sejmiki wojewódzkie.
Z dniem 23-01-2003 weszła w życie ustawa O Narodowym Funduszu Zdrowia. Jest to nadal model ubezpieczeniowy, ale w formie nie występującej w żadnym innym państwie.
liberalny - w USA, ubogim państwo zagwarantowało opiekę zdrowotną, bogaci mogą sobie wykupić dodatkowe…
…
Większość z wymienionych czynników związana jest z poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego państwa.
Etap VI Wiąże się z promocją zdrowia. Przewodnie maksymy tego etapu to „Zdrowie dla wszystkich w roku 2000” oraz „Twoje zdrowie w Twoich rękach”. Prowadzono różne działania antyalkoholowe i antynikotynowe, rozwijano działania opieki rodzinnej (w tym opieki nad dziećmi). Założenia programowe obejmują…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)