Wykład- stan izolacji transformatora (sem. I)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład- stan izolacji transformatora (sem. I) - strona 1 Wykład- stan izolacji transformatora (sem. I) - strona 2 Wykład- stan izolacji transformatora (sem. I) - strona 3

Fragment notatki:

Katedra Elektrotechnologii i Diagnostyki Laboratoria z diagnostyki urządzeń elektrycznych Temat: BADANIE STANU IZOLACJI TRANSFORMATORA METODĄ RVM Prowadzący zajęcia: mgr inż. Andrzej Mrozik Wykonali: Tomasz Kaleta Wojciech Wasilewski
Marcin Rosół
Przemysław Cichocki
Grzegorz Matkowski
Data oddania: 12.03.2012
Ocena:
Wstęp teoretyczny:
Metoda napięcia powrotnego (RVM)
Metoda RVM jest modyfikacją pomiarów prądów polaryzacji i depolaryzacji. Jej zasada polega na wyznaczeniu spektrum polaryzacyjnego układu izolacyjnego w postaci zależności tzw. „napięcia powrotnego” U R od czasu. Cykl wyznaczenia U R realizowany jest w czterech krokach (rys.14.a). Pierwszy polega na przyłożeniu do izolacji napięcia stałego o wartości 2000 V na czas t 1 (zamknięty wyłącznik S1 - rys.14.b). Po tym czasie wyłącznik S1 jest otwierany i zamykany S2, co powoduje zwarcie izolacji do ziemi. W metodzie przyjęto, że czas zwarcia izolacji do ziemi jest dwukrotnie krótszy od czasu polaryzacji (ładowania). Po czasie t 2 rozwierany jest wyłącznik S2 i zamykany S3, co sprawia, że do otwartego układu izolacyjnego przyłączany jest woltomierz o bardzo dużej rezystancji wewnętrznej. Ponieważ czas polaryzacji jest dłuższy od czasu zwarcia to w momencie otwarcia S2 badana izolacja nie jest całkowicie rozładowana. a) b)
Rys.14. Zasada (a) oraz schemat pomiarowy (b) metody RVM Zatem, po otwarciu S2 na zaciskach woltomierza zacznie narastać z pewną stałą czasową napięcie powrotne (odbudowy). Istotą metody jest trzeci krok, w którym rejestruje się maksymalną wartość napięcia powrotnego U R oraz czas jego pojawienia się t c . Czwartym krokiem cyklu jest ponowne zwarcie układu izolacyjnego do ziemi w celu całkowitego jego rozładowania. Spektrum polaryzacyjne badanego układu izolacyjnego wyznacza się na drodze wielokrotnego powtarzania cyklu pomiarowego, przy czym czas polaryzacji w kolejnym cyklu powinien być coraz dłuższy. W ten sposób powstaje charakterystyka U R = f(t c ), która jest podstawą analizy stanu badanego układu izolacyjnego. Kształt tej charakterystyki jest bardzo wrażliwy na zestarzenie i zawilgocenie izolacji papierowo- olejowej. Dlatego metoda RVM jest dobrym narzędziem diagnostycznym izolacji w transformatorach ze szczególnym uwzględnieniem zawartości wilgoci w papierze oraz produktów starzeniowych i zabrudzeń. Pozwala również rozróżnić poszczególne stany izolacji (świeży olej, świeży papier, zestarzony olej, świeży papier, zestarzony olej, zawilgocony papier, zestarzony olej, suchy lecz zestarzony papier, itd.).


(…)

… a układ izolacyjny posiada ustabilizowany rozkład wilgoci (stan izolacji jest jednorodny). Występują jednak przypadki, kiedy spektrum polaryzacyjne zawiera dwie i więcej stałych czasowych. Z reguły efekt taki ma miejsce, gdy izolacja papierowo-olejowa jest w dobrym stanie ale stężenie wilgoci w układzie nie jest w równowadze termodynamicznej lub gdy stan izolacji nie jest jednorodny (np. papier jest nowy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz