To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Metody ochrony rurociągów przed agresywnym wpływem środowiska i czynników atmosferycznych.
Ochronę rurociągów przed korozją można podzielić na:
-bierną - odizolowanie materiału rurociągu od gruntu warstwą izolacyjną; -czynną- ograniczanie lub odprowadzanie prądów błądzących. Rurociągi powinny stawiać prądom błądzącym jak największy opór elektryczny. Starannie wykonana izolacja jest dobrym dielektrykiem.
W miejscach narażonych na częste działanie prądów błądzących, w celu zabezp. przewodów stosuje się pierścienie izolacyjne, zwiększające wzdłużną oporność przewodu i dzielące go na odcinki. Stosowane powłoki ochronne przed korozja:
-Metalowa - powłoka z metalu na powierzchni chronionego tworzywa
-Tlenkowa - wytworzona w sposób naturalny lub sztuczny na metalu lub stopie w skład, którego wchodzą tlenki metali podłoża. -Malarska - wytworzona w skutek zestalenia się ciekłego, powłokotwórczego materiału malarskiego rozprowadzanego na powierzchni pokrywanego materiału w postaci przyległej do niej warstwy.
-Anodowa - powłoka z metalu, który w określonym środowisku korozyjnym jest mniej szlachetny niż metal podłoża, jego potencjał elektrochemiczny jest bardziej ujemny niż potencjał chronionego metalu.
-Katodowa - powłoka z metalu, który w określonym środowisku korozyjnym jest bardziej szlachetny niż chroniony metal, a więc wykazuje potencjał elektrodowy bardziej dodatni niż potencjał chronionego metalu. -Chemiczna - powłoka z metalu lub stopu wytworzona w wyniku redukcji chemicznej. Najczęściej stosowanym reduktorem jest podfosforan sodowy, a najczęściej osadzoną powłoką jest niklowa. -Galwaniczna - powłoka elektrolityczna z metalu lub stopu nałożona na inny metal lub stop, powstająca wyniku redukcji prądem elektrycznym jonów metali do metalu.
-Konwersyjna - powłoka niemetalowa wytworzona na powierzchni metalu w wyniku obróbki chemicznej lub elektrochemicznej, stanowiąca dodatkowa warstwę w skład której wchodzą związki metalu. -Ceramiczna -uzyskuje się poprzez nałożenie sproszkowanego szkliwa na wytrawiona lub w inny sposób przygotowaną powierzchnię metalu, a następnie ogrzanie tego metalu w piecu do takiej temperatury, w której szkliwo mięknie i wiąże się z podłożem. Zabiegi ochronne przed korozją:
-Ochrona anodowa, katodowa, protektorowa, chemiczna metali
-Natryskiwanie - powlekanie powierzchni różnych elementów, polegająca na rozpylaniu drobnych cząstek materiałów powłokowych. Natryskiwanie: płomieniowe, bezpłomieniowe, elektrostatyczne
-Metalizowanie- wytworzenie powłok metalowych na elementach metalowych lub niemetalowych. Metalizowanie: elektrolityczne, natryskowe, próżniowe, kontaktowe
(…)
…: płomieniowe, bezpłomieniowe, elektrostatyczne
-Metalizowanie- wytworzenie powłok metalowych na elementach metalowych lub niemetalowych. Metalizowanie: elektrolityczne, natryskowe, próżniowe, kontaktowe
-Platerowanie - nakładanie powłok metalowych przez dociśnięcie ich do metalu podłoża w podwyższonej temp. -Fosforanowanie, aluminiowanie, kadmowanie, krzemowanie, miedziowanie, mosiądzowanie, niklowanie…
… źródła prądu.
c)Ochrona protektorowa - prąd do ochrony czerpie się z ogniwa galwanicznego, w którym role katody odgrywa powierzchnia rury, anodę zaś stanowi bardziej elektroujemny metal. Ponieważ moc wytworzenia przez ogniwo jest niewielka to izolacja ochronna składa się z wielu protektorów rozmieszczonych wzdłuż rurociągu.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)