Sposoby wyznaczania granic morza terytorialnego
Istnieje możliwość jednostronnego wyznaczenia wód terytorialnych. Państwa mogą wyznaczyć tę strefę w odległości od 3 do 12 mil morskich od linii podstawowej. W przypadku słabo rozwiniętych wybrzeży linia podstawowa pokrywa się z linią brzegową przy najdalszym odpływie, natomiast wybrzeża silnie zróżnicowane (zbudowane z licznych wysp, przylądków, fiordów itp.). wymagają wyznaczenia odcinków linii prostych łączących najbardziej wysunięte w morze przylądki, wyspy itd.
Problem pojawia się podczas wyznaczania granic państw naprzeciwległych i przyległych. Dylemat ten powinien być rozstrzygnięty UM - zakaz jednostronnej delimitacji, reguluje to porozumienie zawarte w dobrej wierze (pac tum de contrahendo - zobowiązanie do negocjowania umowy w dobrej wierze). Włącza się czynnik trzeci - najczęściej sąd międzyn. lub arbitraż. Powinien on kierować się zasadami i metodami słusznościowymi tak aby osiągnąć sprawiedliwe rozwiązanie. Przyjęto zasadę, że ląd dominuje nad morzem - władztwo nad morzem jest przedłużeniem władzy nad lądem (zgodnie z zasadą suwerenności im dale w głąb morza, władza się zatraca). Wg MTS nie ma wyrównania tego co natura uczyniła nierównym - słuszność nie oznacza równości. Dlatego zasada ekwidystansu (równych odległości od lądu) może ale nie musi być zastosowana.
--
GRANICA MORSKA
Możliwość jednostronnego wyznaczania wód morza terytorialnego (od 3 do 12 MM) - licząc od linii podstawowej;
Problem w wyznaczaniu granic między państwami naprzeciwległymi (gdy szerokość morza ma mniej niż 24 mile) i przyległymi.
Problem powinien być rozwiązany umową międzynarodową; zakaz jednostronnej delimitacji granicy przez państwo;
Pactum de contrahendo - negocjowanie w dobrej wierze; jeżeli nie może być osiągnięte porozumienie włącza się czynnik trzeci w postaci arbitrażu międz. lub sądu międz.
podmiot trzeci nie jest swobodny w tym działaniu. Powinien kierować się zasadami słusznościowymi, aby móc dobrze rozwiązać sprawę;
dominująca rola MTS, drugie miejsce arbitraż w sprawach dotyczących rozwiązywania sporów delimitacyjnych;
Zasady słusznościowe mają zastosowanie przy wyznaczaniu granic także na szelfie kontynentalnym i wyłącznej strefie ekonomicznej.
Pierwszy raz sprawa szelfu kontynentalnego - na m. Północnym - MTS 1969 r.
1980 - Turcja - Libia
1984 - Kanada - USA
Orzeczenie arbitrażowe 1985 Gwinea - Gwinea Bissau MTS Libia - Malta.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)