Siedziba i budżet ONZ *
Siedziba. W grudniu 1945 Senat i Kongres USA wystosowały propozycję, aby siedziba ONZ mieściła się w Nowym Jorku, co zostało przez organizację zaakceptowane. Budynek siedziby głównej otwarto 9 stycznia 1951 roku na terenach podarowanych ONZ przez Johna Rockefellera, gdzie mieści się do dziś. Część instytucji funkcjonuje jednak w innych miastach świata, m.in. w Genewie, Hadze, Nairobi i Wiedniu.
Budżet ONZ jest uchwalany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest on finansowany ze składek członkowskich ustalonych procentowo na podstawie wskaźników ekonomicznych. Budżet ONZ ustalany jest w cyklu dwuletnim, na lata 2006-07 wynosi 3,79 mld dol.; pochodzi ze składek państw członkowskich (większość ma spore zaległości) wg skali ustalanej na 3 lata i wynosi od 0,01 do 25% całości składek. Najwyższą składkę płacą Stany zjednoczone Ameryki (25 %) natomiast najniższą 88 państw słabo rozwiniętych (LDC). obejmuje trzy rodzaje wydatków: regularne, na operacje pokojowe oraz na rozwój i pomoc humanitarną. Jest on wyrażany w dolarach amerykańskich. Dwie pierwsze kategorie finansowane są ze składek członkowskich, trzecia - z wpłat dobrowolnych. Podstawowym budżetem jest tzw. budżet regularny (mający obecnie postać dwuletniego programu budżetowego), z którego finansuje się bieżącą działalność organizacji. Dyskusja o zasadniczych kwestiach budżetowych odbywa się w Piątym Komitecie ZO (administracyjno -budżetowym), który przedstawia swoją propozycję Zgromadzeniu Ogólnemu. Nadzór nad pracami dotyczącymi projektu budżetu sprawuje Sekretarz Generalny.
Przez kilka lat Polska zalegała z płatnościami na rzecz ONZ. Do końca 2004 r. spłacono zaległe składki członkowskie (zadłużenie wynosiło ponad 20 mln dolarów) oraz zadecydowano o terminowym regulowaniu bieżących płatności na rzecz organizacji.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)