Wykład - sejm konwokacyjny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - sejm konwokacyjny - strona 1

Fragment notatki:

Rok 1764 rozpoczęcie reform, Sejm konwokacyjny.
Stronnictwo reformatorskie jest uformowane - Czartoryscy na sejmie konwokacyjnym przeprowadzaja pierwsze reformy jednak nie przetrwaja i są tez reformy adminstarcyjne które przetrwaja. W tym okresie polska jest już traktowana jako panstwo czesciowo zalezne od Rosji, znajduje się pod ejj protektroratem. Rosja nie godzi się na reformy polityczne, tylko na administracyjne.
Co ntakiego reformowano:
-4 pierwsze urzedy o charakterze wspolczesnych ministerstw [2 dla korony i 2 minsterstw] najpierw pojawiaja się ministersta, dorpiero pozniej pojawia się rząd. Pojawiaja się na zasdzie kolegilanej KOMISJE SKARBOWE I WOJSKOWE
Te ferormy nie mogly is cna tyle daleko by owczensych urzednikow skarbowych i wojskowych nie pozbawic swoich funkcji., były to urzedy tradycjne. URZAD HETMANÓW WIELKICH KORONNYCH I HETMANÓW POLNYVH, URZEDY PODSKARBICH itp., urzędów się nie likwiduje, chce się isc pozbawic władzy, hetmanów włączono do k ojskowych a podskarbich do k skarbowych. Oprócz nich weszli innni czlonkowie i stworzono organy kolegialne, a hetmanow i podskarbich pozbawiono swoich kompetencji sprawownych jednoosobowo. Mialy to być ministerstwa. W komisjach pojawia się instytucja przewodnizacego HETMANI WELICY I PODSKARBI KORONNI . Ale jest ot tylko rola o charakterze porzadkowym, nie maja samodzielnych kompetencji. Dużo większe nzaczenie dla polsk maja komisje skarbowe, ich dzialalnosc trwa dluzej, kiedy to komisje skarbowe są zastapione na zasadzie reorganizacji. Konstyt 3 maja pelni funkcje unifikacyjna, zaciesnia unie relana między korona i ksiestwa litewskiego litwa. Wspolny sejm monarcha i skarb ale nie ma wspolnej adminsitarcji. Zasada osobnej adminstarcji utrzyamha jest w 1764 . pierwszym ministerstwem wspolnym. 3 komisja 1773 - Komisja Edukacji Narodowej pierwsze polskie ministerstwo oświaty. Unifikacja spraw wojskowych 1775, likwidacja komisji wojskowych, unifikacja spraw skarbowych 1791 , gdzie komisje skarbowe lacza się w 1.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz